Efter spionskandale: Kunder dropper Amazon & co.

Den amerikanske efterretningstjenestes massive dataindsamling får kunder til at opsige kontrakter med amerikanske cloud-udbydere, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

Amerikanske cloud-udbydere har fået problemer med deres kunder uden for USA, efter den engelske avis The Guardians afsløring af, at det amerikanske NSA (National Security Agency) systematisk indsamler store mængder kundedata fra udbydere af internet- og telekommunikationsservices.

En rundspørge som Cloud Security Alliance (CSA) har foretaget, viser at 10 procent af 207 firmaer udenfor USA direkte har opsagt kontrakter med amerikanske udbydere, efter The Guardians afsløring i sidste måned. Samtidig siger mere end halvdelen af kunderne uden for USA, at de er tilbageholdende i forhold til at samarbejde med amerikanske cloud-udbydere.

Den samme skepsis rammer også indenfor USA's grænser. I den samlede undersøgelse siger mere end halvdelen af de 456 firmaer (inklusiv USA), som Cloud Security Alliance har fået svar fra, at de er mindre tilbøjelige til at benytte amerikanske udbydere, fordi de er bekymrede over de amerikanske myndigheders adgang til deres data.

Detaljerne fra det amerikanske spion-program PRISM fremgik af dokumenter, som i sidste måned blev lækket af Edward Snowden, tidligere ansat hos virksomheden, Booz Allen Hamilton, der var leverandør af ydelser til NSA.

Han søger nu politisk asyl i Rusland og en række andre lande i sit forsøg på at undgå tiltale ved amerikanske domstole.

I CSA-undersøgelsen, som er foretaget mellem 25. juni og 9. juli, siger kun omkring hver tredje, at Snowdens afsløringer ikke vil påvirke deres brug af amerikansk-baserede cloud-services.

Et stort flertal af cloud-kunder efterlyser ifølge CSA større åbenhed om de amerikanske myndigheders brug af hemmelige retskendelser i henhold loven Foreign Intelligence Surveillance Act (FISA), som giver myndighederne adgang til data fra de amerikanske udbydere som eksempelvis Microsoft, Google og Yahoo.

Udbyderne må i henhold til den amerikanske lovgivning ikke give oplysninger om indholdet i de hemmelige retskendelser. Et stort flertal af kunderne i CSA-undersøgelsen mener, at udbyderne skal øge presset på myndighederne for at få mere information om antallet af retskendelser, krav om dataudtræk og hvilke informationer, der rent faktisk udleveres til myndighederne.

De amerikanske udbydere har tidligere krævet, at myndighederne giver dem mulighed for at informere kunderne bedre om indholdet af de hemmelige retskendelser.

Læs mere:
Magtfulde it-giganter taler med store bogstaver over for Obama
Microsoft vil offentliggøre alle detaljer om NSA-overvågning
Få overblikket: Alle disse steder bliver du overvåget
Manden bag overvågningsafsløringen: Derfor gjorde jeg det

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS