Her er Googles første egenproducerede smartphone

Googles bestyrelsesformand, Eric Schmidt, lækker billeder af ny Motorola-telefon, der officielt først præsenteres i morgen.

Artikel top billede

På en konference i Idaho, er Googles bestyrelsesformand, Eric Schmidt, blevet fanget i en kameralinse med en smartphone, der angiveligt er Motorola's nye Android-telefon, Moto X.

Men selvom Eric Schmidt flashede sin hemmelige gadget foran flere journalister på konferencen, ville han ikke udtale sig om enheden.

"Jeg har ikke tilladelse til at kommentere noget omkring telefonen," sagde han ifølge Techhive til forsamlingen.

Med Googles opkøb af Motorola tilbage i 2011, bliver Moto X samtidig den første Android-telefon, som Google har det fulde ejerskab på.

Med Moto X tager Google kampen op med blandt andet Microsoft og Apple i markedet for selvproducerede enheder.

Den længe ventede telefon bliver præsenteret i morgen den 1. august på et pressemøde i New York.

Sensorer adskiller telefonen fra konkurrenterne

Der er ikke mange konkrete detaljer fremme om telefonen endnu, men ét af rygterne går på, at telefonen indeholder sensorer, der følger din færden og tilpasser telefonen efter dit forbrug.

"Den indeholder sensorer, der ved, hvornår telefonen er taget ud af din lomme, eller hvornår du rejser i en bil. På den måde kan telefonen tilpasse grænsefladen og styresystemet," forklarer Motorolas Dennis Woodside til mediet Techhive.

Derudover vil telefonen angiveligt benytte sig af en 1.7GHz dual-core processor, indeholde 2Gb ram, 10-megapixel kamera og en skærm, der enten bliver 4,6 eller 5-tommer med en opløsning på 720p.

Læs også:
EU: Motorola skader Apple med vilje
Derfor køber Google mobilproducenten Motorola

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen