Sådan er Googles Moto X supertelefon - og konkurrenternes

Motorola og Google har lanceret deres mystiske Moto X, som mange ventede ville være en Android-baseret supertelefon. Se hvordan den klarer sig imod konkurrenterne.

Artikel top billede

Motorola lancerede torsdag aften deres nyeste telefon. Det er normalt ikke en begivenhed, som får teknologiverdenen til at holde vejret. For godt nok har Motorola et par fornuftige telefoner med Android-styresystemet - men det er primært på det amerikanske marked. Herhjemme har Motorola ikke rigtigt haft succes siden den navnkunde RAZR V3 klaptelefon herskede tilbage i 2004.

Men da Motorola samtidig er ejet af Google, som efter at have smidt 65 milliarder efter mobilproducenten må forventes af have blot moderate ambitioner, lytter vi, når en særlig model bliver lanceret.

Og Google havde gjort sit til at pirre vores nysgerrighed. Blandt andet ved at sende Googles bestyrelsesformand, Eric Schmidt, til en journalistfyldt konference udstyret med en Motorola Moto X. Nok i håb om at en enkelt skarpøjet teknologimand spottede den endnu ikke lancerede telefon.

Men nu er telefonen her. Og dens specifikationer er ikke overvældende.

Dens skærm er en lavere opløsning end konkurrenter som HTC One og Samsung S4. Dens processor er en dualcore, når alle Android-konkurrenterne har quadcore og den kommer som udgangspunkt med 16 gb  eller 32 gb hukommelse og ingen mulighed for et ekstra hukommelseskort.

"Men nu er telefonen her. Og dens specifikationer er ikke overvældende"

Moto X har dog potentialet til at adskille sig lidt fra konkurrenterne, da du på sigt kan bestille en unikt designet telefon på Motorolas hjemmeside. Det er dog usikkert om den tjeneste vil blive rullet ud, uden for hjemmemarkedet i USA.

Det ser med andre ord ud til, at Motorola Moto X ikke er den supertelefon, som mange ventede, at ægteskabet med Googles Android-ingeniører ville føre til. I stedet er der tale om en telefon i mellemklassen, som sandsynligvis skal konkurrere på prisen.

Nedenfor kan du se, hvordan Motorola Moto X klarer sig i sammenligning med nogle af de bedst sælgende smartphones på det danske marked.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S