Nu får fladskærmen retro-look med kæmpe knapper

Er du gammel nok til at huske 1970'erne og de store kasse-tv med store knapper? Nu har LG skabt et LED-tv med et unikt udseende, som fejrer det skandinaviske design og de gamle fjernsyn.

Artikel top billede

Der var engang, da man måtte rejse sig fra sofaen og bevæge sig gennem stuen for at skifte kanal på tv'et. 

Men så fik vi fjernbetjeningen og slap for manuelt at skulle dreje knapperne på fjernsynet.

I dag har vi fyldt vores hjem med fladskærme med så tynde rammer, at de næsten er blevet usynlige.

Men nu går LG pludselig i en helt anden retning med modellen 32LN630R.

Fjernsynet er nemlig udstyret med store, fysiske knapper til at skifte kanal og styre volumen. Der er også en højttaler under tasterne.

Inspirationen er de gamle fjernsyn fra 1970'erne, og LG skriver på sin hjemmeside, at der især er kigget på klassisk skandinavisk design i tilblivelsen af tv'et.

Så måske har sydkoreanerne snuset lidt til de gamle B&O-modeller.

Selv om fjernsynet har ladet sig inspirere af 'gamle dage', så er det ikke forældet teknologisk set.

Det 32 tommer store tv har fuld HD-opløsning, og skærmen er ikke som de gamle tv i 4:3-format, men i 16:9.

Det har også en USB-indgang trods sit nostalgiske design.

I Sydkorea koster fjernsynet 840.000 won, der svarer til cirka 4.200 kroner. 

Det er uklart, om der også følger en fjernbetjening med til modellen.

Læses lige nu

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura