ComOFF: Hæslig kvinde-computer i 1980'er-stil

Den har et spejl, så make-uppen kan lægges, og der er særlig lange taster til lange negle. Her er den lyserøde computer Petticoat 5, der minder om et mareridt fra 1980'erne.

Artikel top billede

Lad os slå det fast med det samme: Det her er en joke.

Computeren Petticoat 5 er ikke virkelig, selv om mange tror det. 

Tag bare et kig på YouTube, hvor der er massevis af seriøse kommentarer til videoen af den meget specielle, lyserøde computer.

Videoen er klippet ud af en sketch fra det britiske tv-show Look Around You, men den kunne godt ligne en rigtig tv-udsendelse fra 1980'erne, hvor en tv-journalist interviewer skaberen af Petticoat 5.

Her forklares det, at computeren er skabt af kvinder til kvinder.

Der er både makeup-spejl, en holder til papirlommetørklæder og ekstra lange taster til de lande negle.

Ideen til computeren opstod i en drøm, fortæller skaberen Patricia og viser i videoen sit tandsæt, der vil gøre en galophest misundelig.

Den hæslige computer ligner et mareridt fra 1980'erne, og du kan selv få syn for sagen i denne video:

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS