ComOFF: Hæslig kvinde-computer i 1980'er-stil

Den har et spejl, så make-uppen kan lægges, og der er særlig lange taster til lange negle. Her er den lyserøde computer Petticoat 5, der minder om et mareridt fra 1980'erne.

Artikel top billede

Lad os slå det fast med det samme: Det her er en joke.

Computeren Petticoat 5 er ikke virkelig, selv om mange tror det. 

Tag bare et kig på YouTube, hvor der er massevis af seriøse kommentarer til videoen af den meget specielle, lyserøde computer.

Videoen er klippet ud af en sketch fra det britiske tv-show Look Around You, men den kunne godt ligne en rigtig tv-udsendelse fra 1980'erne, hvor en tv-journalist interviewer skaberen af Petticoat 5.

Her forklares det, at computeren er skabt af kvinder til kvinder.

Der er både makeup-spejl, en holder til papirlommetørklæder og ekstra lange taster til de lande negle.

Ideen til computeren opstod i en drøm, fortæller skaberen Patricia og viser i videoen sit tandsæt, der vil gøre en galophest misundelig.

Den hæslige computer ligner et mareridt fra 1980'erne, og du kan selv få syn for sagen i denne video:

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network