Rygte: Forhandlergigant vil sluge Dustin

Forhandlergiganten Ateas bugnende pengekasse har sat gang i rygter om nye opkøb. Den største konkurrent er lige nu et varmt emne.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Ejeren af Atea, Ib Kunøe, har ifølge forlydender indstillet sigtekornet på den svenskejede forhandler Dustin som mål for sit næste opkøb.

Atea har over de seneste år købt op mod 50 større og især mindre selskaber og har ad den vej udviklet sig til at blive Nordens største it-forhandler med en omsætning på mere end 20 milliarder kroner.

Men ifølge svenske it24 har Atea i et stykke tid arbejdet med planer om at opkøbe Dustin, som med en samlet omsætning på godt fem milliarder kroner er Ateas største konkurrent på det nordiske marked.

Et køb af Dustin vil dermed befæste Ateas position som den absolutte gigant blandt nordiske it-forhandlere. det vil samtidig være et stort skridt på vejen mod Ateas erklærede mål om at runde en samlet omsætning på 30 milliarder norske kroner med udgangen af 2015 - svarende til en markedsandel på 20 procent.

Logikken i et opkøb af Dustin kan også være, at Atea ad den vej yderligere kan styrke sin position i forhold til mindre kunder i SMB-markedet, hvor Dustin står stærkt. Desuden har Dustin for nylig købt op i Finland, hvor Atea har haft svært ved at etablere sig.

Ateas koncernchef, Claus Hougesen, ønsker ifølge it24 ikke at kommentere rygterne.

"Jeg har været koncernchef i Atea i mange år, og i den periode vi foretaget 49 opkøb. Hvis vi kan finde gode muligheder er vi klar," siger Claus Hougesen til it24.

"Dustin er en meget stærk konkurrent. Jeg kan ikke sige andet, end at opkøb er en del af Ateas strategi. Der er perioder, hvor vi er meget aktive, og der er perioder, hvor vi er knapt så aktive," lyder det fra Claus Hougesen, som afviser, at der er afgivet et egentligt købstilbud på Dustin..

2013 har indtil nu været et atypisk år for Atea, som kun har foretaget få og små opkøb. Kort før sommer gik Atea på lånemarkedet og udstedte for omkring 300 millioner kroner virksomhedsobligationer, samtidig med at man optog et banklån på 500 millioner kroner.

Ateas aktiekurs er den seneste uge steget med fem procent, hvilket også kan ses som et tegn på, at markedet forventer, at noget skal ske indenfor den nærmeste fremtid.

Hovedaktionær i Dustin er kapitalfonden Altor, som købte den svenske familie Lundevall ud af selskabet i 2006. Altor har siden styrket sin ejerandel, hvilket også kan tolkes som forberedelse til et egentligt salg.

Altors kommunikationschef Tor Krusell afviser dog ligesom Claus Hougesen at kommentere sagen.

Læs også:

Store forhandlere vælter sig i penge

Så vild en omsætning har Dustin købt sig til

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS