Her er 14 it-dokumentarfilm du bør se

Pirater, nørder, hackere og Steve Jobs. Vi har samlet nogle af vores favoritdokumentarer, som er tilgængelige på nettet. Se dem her.

Artikel top billede

A Gift for the Hackers

Hollandsk dokumentar om hvordan standardopsætningen af blandt andet multifunktionsprintere, videoovervågningsløsninger og netværksharddiske betyder, at hvem som helst kan tilgå produkterne via nettet.

Hvad hjælper det, at en virksomhed har brugt massevis af ressourcer på it-sikkerhed, når it-direktøren har virksomhedsdokumenter eksponeret for hele verden på sin netværksharddisk derhjemme?

Se den på YouTube

Triumph of the Nerds

Dette er en dokumentar-serie fra 1996, men den er stadig aktuel, da den handler om historien bag mange centrale teknologiske gennembrud og it-virksomheder.

Manden bag dokumentaren, Mark Stephens, var tidligere ansat i Apple. Sidste år blev et langt interview med Steve Jobs frigivet, og dette interview blev optaget i forbindelse med optagelsen af dokumentar-serien, der er i tre dele.

En række centrale it-personligheder optræder i serien - blandt andre Bill Gates, Gordon Moore, Steve Ballmer, Paul Allen, Steve Wozniak, Arthur Rock og Larry Ellison.

Se første del på YouTube
Se anden del på YouTube
Se tredje del på YouTube

Nerds 2.0.1: A Brief History of the Internet
Nerds 2.0.1 er en opfølger til Triumph of the Nerds og fokuserer på historien om internettet.

Se den på YouTube

Helvetica

Skrifttypen du ser overalt...

Se den på YouTube
Se den på Netflix

Steve Jobs: One Last Thing
Portrætdokumentar om Steve Jobs. Husk også filmen "Jobs", som allerede går i de danske biografer.

Se den her på YouTube

How Hackers Changes the World

Historien om Anonymous, 4chan og hacktivisme. Hvilken magt kan og bør hackere have?

Se den her på YouTube

Linux, Tetris og en håndfuld pirater

The Pirate Bay - Away from Keyboard

Historien bag den kontroversielle fildelingstjenesten, som ikke behøver yderligere introduktion.

Se den på YouTube

Everything is a Remix

Kreativitet og innovation? Hvor meget af det vi får præsenteret som nyt er egentlig reelt noget nyt? Hvilken stopklods kan patenter være for den videre udvikling?

Dokumentaren er i fire dele. De kan ses på producentens hjemmeside eller downloades. I del tre kommer man ind på de it-relaterede problematikker, men man bør se alle episoder for at forstå det store billede.

Man kan også se et TEDtalks-indslag med Kirby Ferguson om temaet.

Se eller download den fra Everythingisaremix.com

Tetris - From Russia with Love

Historien bag det legendariske spil Tetris.

Se den på YouTube

Indie Game

Dokumentar som følger uafhængige spiludviklere.

Se den på Netflix her

DEF CON 20

Hacker-konferencen DEF CON blev afholdt første gang i 1993. I denne dokumentar gennemgås historien bag konferencen, hvad den egentlig handler om, og man møder folkene bag.

Se den på YouTube

Downloaded

Se historien om internetsensationen Napster. Dokumentaren handler om udviklingen af tjenesten, hvordan den blev modtaget og retssagen samt efterfølgende refleksioner af folkene bag musikdelingstjenesten.

Se den på downloaded.aol.com

Revolution OS

Historien bag Linux.

Se den på YouTube

Inside the Mind of Google

Dokumentarfilm fra 2009 om Google.

Se den på YouTube

Kender du nogle gode it-dokumentarfilm, som er værd at anbefale? Så er kommentarfeltet åbent:

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura