Her er 14 it-dokumentarfilm du bør se

Pirater, nørder, hackere og Steve Jobs. Vi har samlet nogle af vores favoritdokumentarer, som er tilgængelige på nettet. Se dem her.

Artikel top billede

A Gift for the Hackers

Hollandsk dokumentar om hvordan standardopsætningen af blandt andet multifunktionsprintere, videoovervågningsløsninger og netværksharddiske betyder, at hvem som helst kan tilgå produkterne via nettet.

Hvad hjælper det, at en virksomhed har brugt massevis af ressourcer på it-sikkerhed, når it-direktøren har virksomhedsdokumenter eksponeret for hele verden på sin netværksharddisk derhjemme?

Se den på YouTube

Triumph of the Nerds

Dette er en dokumentar-serie fra 1996, men den er stadig aktuel, da den handler om historien bag mange centrale teknologiske gennembrud og it-virksomheder.

Manden bag dokumentaren, Mark Stephens, var tidligere ansat i Apple. Sidste år blev et langt interview med Steve Jobs frigivet, og dette interview blev optaget i forbindelse med optagelsen af dokumentar-serien, der er i tre dele.

En række centrale it-personligheder optræder i serien - blandt andre Bill Gates, Gordon Moore, Steve Ballmer, Paul Allen, Steve Wozniak, Arthur Rock og Larry Ellison.

Se første del på YouTube
Se anden del på YouTube
Se tredje del på YouTube

Nerds 2.0.1: A Brief History of the Internet
Nerds 2.0.1 er en opfølger til Triumph of the Nerds og fokuserer på historien om internettet.

Se den på YouTube

Helvetica

Skrifttypen du ser overalt...

Se den på YouTube
Se den på Netflix

Steve Jobs: One Last Thing
Portrætdokumentar om Steve Jobs. Husk også filmen "Jobs", som allerede går i de danske biografer.

Se den her på YouTube

How Hackers Changes the World

Historien om Anonymous, 4chan og hacktivisme. Hvilken magt kan og bør hackere have?

Se den her på YouTube

Linux, Tetris og en håndfuld pirater

The Pirate Bay - Away from Keyboard

Historien bag den kontroversielle fildelingstjenesten, som ikke behøver yderligere introduktion.

Se den på YouTube

Everything is a Remix

Kreativitet og innovation? Hvor meget af det vi får præsenteret som nyt er egentlig reelt noget nyt? Hvilken stopklods kan patenter være for den videre udvikling?

Dokumentaren er i fire dele. De kan ses på producentens hjemmeside eller downloades. I del tre kommer man ind på de it-relaterede problematikker, men man bør se alle episoder for at forstå det store billede.

Man kan også se et TEDtalks-indslag med Kirby Ferguson om temaet.

Se eller download den fra Everythingisaremix.com

Tetris - From Russia with Love

Historien bag det legendariske spil Tetris.

Se den på YouTube

Indie Game

Dokumentar som følger uafhængige spiludviklere.

Se den på Netflix her

DEF CON 20

Hacker-konferencen DEF CON blev afholdt første gang i 1993. I denne dokumentar gennemgås historien bag konferencen, hvad den egentlig handler om, og man møder folkene bag.

Se den på YouTube

Downloaded

Se historien om internetsensationen Napster. Dokumentaren handler om udviklingen af tjenesten, hvordan den blev modtaget og retssagen samt efterfølgende refleksioner af folkene bag musikdelingstjenesten.

Se den på downloaded.aol.com

Revolution OS

Historien bag Linux.

Se den på YouTube

Inside the Mind of Google

Dokumentarfilm fra 2009 om Google.

Se den på YouTube

Kender du nogle gode it-dokumentarfilm, som er værd at anbefale? Så er kommentarfeltet åbent:

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Midtjylland

    LB Forsikring

    Product Owner - Produktudvikling

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S