Dansk energi-kæmpe buldrer ind på cloud-markedet

Sønderjysk energiselskab er på vej med "banebrydende" cloud-koncept bygget på fiberforbindelser.

Artikel top billede

Det sønderjyske energiselskab Syd Energi (SE) vil nu udnytte sit fibernet til at erobre en bid af markedet for cloud- og hostingydelser til især erhvervskunder.

Syd Energi har arbejdet med planerne i mere end et år, og det nye forretningsområde skal opbygges gennem det nystartede selskab SE Cloud Factory A/S.

Administrerende direktør i Syd Energi Niels Duedahl er meget tilbageholdende med at fortælle detaljer om cloud-planerne. Han ønsker eksempelvis ikke at løfte sløret for, hvilke kundegrupper som SE vil gå efter i det nye cloud-setup.

"Vi er ikke helt færdige med det kommercielle koncept endnu. Så det vil vi helst ikke sige noget om. Vi kan kun sige, at vi arbejder på et nyt koncept, som vi tror bliver rimeligt banebrydende. Derfor holder vi kortene tæt til kroppen," siger Niels Duedahl.

Men ifølge Computerworlds oplysninger vil Syd Energi satse på hosting til især små og mellemstore virksomheder. Rent teknisk er konceptet bygget op om en private cloud-løsning baseret på Microsofts Azure-platform. Det vil så være op til eksterne partnere at udvikle og tilpasse løsninger til kunderne.

Niels Duedahl bekræfter dog, at den nye cloud-satsning skal bygges op omkring det net af fiberforbindelser, som SE i lighed med en række andre forsyningsselskaber har udrullet de seneste år.

"Vi ser store muligheder for, hvordan fiberen kan sætte nyt liv under cloud-tanken. Vi har en 100 Gbit infrastruktur, og latency er nul stort set overalt. Det er de muligheder, vi vil udforske sammen med en række partnere. Så det handler om, at vi ser cloudydelser som et value-add oven på vores fiberforbindelser," fortæller han.

Direktør i SE Cloud Factory bliver it-værksætteren Jacob V. Schmidt som siden 2002 har stået bag it-forhandleren It-planeten i Varde. Jacob V. Schmidt fortsætter som ejer af It-planeten, men overlader direktørposten og den daglige drift til sin partner Jakob Vind Kristjansen.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S