Tre oversete funktioner i Google Chrome

Spar tid med disse smarte funktioner, som er gemt i din Chrome-browser.

Artikel top billede

Vi er alle vanedyr, og vores vaner kan let omfatte, hvordan vi bruger en browser. Her er mange af os så opslugte af vores daglige rutiner, at vi overser visse funktioner, der ellers kunne spare tid for os eller forbedre vores produktivitet.

I Google Chrome er der for eksempel tre funktioner, der er gemt så elegant af vejen, at mange måske slet ikke er klar over, at de eksisterer.

1. Andre enheder

En af Chromes stærkeste funktioner er dens evne til synkronisering - ikke blot af dine bogmærker og adgangskoder men også dine åbne faneblade. Du slår denne funktion til ved at gå ind i Indstillinger og her klikke på knappen Avancerede indstillinger for synkronisering under sektionen Log ind.

Hvis du også har Chrome installeret på for eksempel en anden pc, en smartphone og en tablet, kan du fra din pc få adgang til åbne faneblade på enhver af dine andre enheder.

For at gøre det åbner du blot et nyt faneblad og klikker på menuen Andre enheder nederst i højre hjørne. Her kan se en kategoriseret liste af åbne faneblade på alle dine andre enheder, hvor Google Chrome er i brug. Det er en funktion, der er nem at overse, men vældig smart.

2. Senest lukkede

Som du måske er klar over, kan du ved at trykke Ctrl-Shift-T på tastaturet øjeblikkeligt genåbne et faneblad, hvis du for eksempel lukkede det ved en fejl. Men hvad nu hvis du har brug for at genåbne et faneblad, du lukkede for et stykke tid siden og efterfølgende har lukket flere andre faneblade?

Så har du brug for en liste af de senest lukkede faneblade, og det er lige nøjagtigt, hvad Chrome leverer: Når du nu i forvejen er nede i højre hjørne, så tag et kig på valgmuligheden umiddelbart til højre for Andre enheder: Menuen Senest lukkede. Klik på den og du vil få vist en liste af de 10 senest lukkede faneblade.

3. Webshop

Hvis du er ny Chrome-bruger, er du måske ikke klar over, at Google tilbyder et ret omfattende bibliotek af apps til udvidelse af browserens funktionalitet, og som er tilgængelige via Chrome Webshop.

Som du uden tvivl allerede har opdaget, så er linket også nede i højre hjørne på et nyt faneblad umiddelbart til højre for Senest lukkede. Klik på Webshop for at få adgang til dette bibliotek, hvor du kan browse eller søge efter nyttige udvidelser til din browser.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S