HP-chef skifter kontor

Partnerchef skal nu stå i spidsen for producentens salg af print og pc'er i Danmark

Artikel top billede

45-årige Thomas Persson overtager jobbet som direktør i HP Danmarks print og pc-division.

HP i Danmark har nu fundet en afløser til jobbet som chef for den danske print- og pc-forretning (PPSG).

Jobbet blev ledigt, da forgængeren Thomas Jensen i sidste måned tog over Atlanten for at tiltræde et job som chef for HP's strategiudvikling i den nyfusionerede print- og pc-divisionen.

Den nye mand i spidsen for pc og print i HP Danmark bliver den 45-årige svensker Thomas Persson. Han har det sidste års tid arbejdet som HP Danmarks partnerchef med ansvar for kontakten til HP's SMB-forhandlere.

Med 17 års anciennitet hos HP har Thomas Persson tidligere arbejdet i den europæiske organisation med base i Genève, ligesom han har været ansvarlig for den svenske printkanal og den skandinaviske retail-forretning.

"Mere end 90 procent af vores salg inden for pc- og printløsninger går via forhandlere, så jeg vil selvfølgelig trække på min brede erfaring med den danske partnerkanal. Vi skal i endnu højere grad udnytte de kæmpe forretningsmuligheder, der ligger i et samarbejde med partnere, som er dedikeret til HP's forretningsmodeller og produkter," siger Thomas Persson om sit nye job.

Læs også:

HP efter to rædsels-år: Nu er vi på rette vej

Sådan vil HP styrke salget gennem forhandlere

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,