Sådan snyder Samsung sig til hurtigere telefoner

Amerikansk medie har afsløret, at Samsung fusker sig til 20 procent bedre resultater i de mest populære benchmark-programmer. Få forklaringen her.

Artikel top billede

(Foto: Mikkel William Nielsen)

Det var bare noget, som anmelderen Ron Amadeo hos Ars Technica ikke kunne få til at hænge sammen.

Han benchmark-testede Samsungs phablet Galaxy Note 3 mod LG Optimus G2 i en mængde test-programmer, og Samsungs model var overraskende op mod 20 procent hurtigere.

Men der burde ikke være så stor forskel på mobilerne, da de begge benytter den samme 2,3 GHz Snapdragon 800-processor.

Derfor satte Ron Amadeo sig for at undersøge, hvordan det kunne hænge sammen, og resultatet burde få Samsung til at stille sig hen i skammekrogen.

Den højere hastighed i benchmarkprogrammerne skyldes nemlig, at Samsung har fiflet med mobilen, så den leverer bedre resultater end konkurrenterne.

Pedalen i bund

Normalt går quadcore-processoren ned i hastighed, når mobilen ikke bruges intensivt, og tre af kernerne slukkes, mens den fjerde drosler ned. Dermed spares der på strømmen og varmeudviklingen.

Men når Galaxy Note 3 sættes til at køre et benchmarkprogram som Geekbench, så skrues der på intet tidspunkt ned for hastigheden. Pedalen er konstant i bund i alle scenarier, som benchmarkprogrammet forsøger at teste.

Det er med til at give et bedre testresultat, men samtidig et misvisende billede af hvordan mobilen vil reagere ved normal brug, hvor alle hestekræfter ikke konstant bliver benyttet.

Koden afslører Samsung

Ars Technica har dykket dybt ned i mobilens kode og har fundet frem til, at den specifikt booster sin performance i Geekbench, Quadrant, Antutu, Linpack, GFXBench og også i nogle af Samsungs egne benchmarkprogrammer.

Mobilen er altså opdraget til at vise sig fra sin bedste side, hvis udvalgte programmer og apps aktiveres.

Det lykkedes Ars Technica at narre mobilen ved at smide en version af Geekbench 3 på telefonen, men programmet var blevet omdøbt til "Stealthbench".

Dermed blev testresultaterne for Galaxy Note 3 nogle helt andre og mere sammenlignelige med konkurrenterne.

Faktisk viste det sig, at mobilen er en lille smule hurtigere end LG Optimus G2, men slet ikke i nærheden af de 20 procent, som de første test viste.

Det er i øvrigt ikke første gang, at Samsung er blevet beskyldt for at fuske med sine telefoner. Også Galaxy S4 har fået kritik for at snyde sig til bedre resultater i benchmark-test.

Du kan læse mere om Ars Technicas afsløring her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest