Se Samsungs nye Galaxy-mobil med kurvet skærm

Galaxy Round kalder Samsung sin nyeste mobil, der er udstyret med en kurvet Amoled-skærm. Se hvad mobilen har at byde på her.

Artikel top billede

Inden for fladskærme går trenden på topmodeller i retning af kurvede design, hvor displayet bøjer en smule. 

Den trend bevæger sig nu også ind på mobilmarkedet, da Samsung har afsløret sin nyeste model kaldet Galaxy Round.

Den er ikke kuglerund, men bagsiden buer, og det samme gør den 5,7 tommer store Super Amoled-skærm.

Displayet har fuld HD-opløsning, 1.920 gange 1.080 pixel. Med sit kurvede design skulle det være nemmere at nå ud i hjørnerne af den store skærm, når den betjenes med en hånd.

Desuden er Galaxy Round udstyret en 'Roll Effect', der gør det muligt at få fremvist information som dato, tid, mistede opkald og batterilevetid, når skærmen er slukket.

Der har været rygter om telefonen længe, men på den officielle blog Samsung Tomorrow er Galaxy Round nu blevet vist frem.

Telefonen er 7,9 millimeter tyk og vejer 154 gram. Den kører Android 4.3, er udstyret med en 2,3 GHz processor, 3 gigabyte ram, 32 gigabyte lagerplads og et 13 megapixelkamera.

Mobilen er i butikkerne i Sydkorea i morgen, og prisen er omkring en million won, cirka 5.500 kroner.

Her er en video af den nye Galaxy-mobil:

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS