Se Samsungs nye Galaxy-mobil med kurvet skærm

Galaxy Round kalder Samsung sin nyeste mobil, der er udstyret med en kurvet Amoled-skærm. Se hvad mobilen har at byde på her.

Artikel top billede

Inden for fladskærme går trenden på topmodeller i retning af kurvede design, hvor displayet bøjer en smule. 

Den trend bevæger sig nu også ind på mobilmarkedet, da Samsung har afsløret sin nyeste model kaldet Galaxy Round.

Den er ikke kuglerund, men bagsiden buer, og det samme gør den 5,7 tommer store Super Amoled-skærm.

Displayet har fuld HD-opløsning, 1.920 gange 1.080 pixel. Med sit kurvede design skulle det være nemmere at nå ud i hjørnerne af den store skærm, når den betjenes med en hånd.

Desuden er Galaxy Round udstyret en 'Roll Effect', der gør det muligt at få fremvist information som dato, tid, mistede opkald og batterilevetid, når skærmen er slukket.

Der har været rygter om telefonen længe, men på den officielle blog Samsung Tomorrow er Galaxy Round nu blevet vist frem.

Telefonen er 7,9 millimeter tyk og vejer 154 gram. Den kører Android 4.3, er udstyret med en 2,3 GHz processor, 3 gigabyte ram, 32 gigabyte lagerplads og et 13 megapixelkamera.

Mobilen er i butikkerne i Sydkorea i morgen, og prisen er omkring en million won, cirka 5.500 kroner.

Her er en video af den nye Galaxy-mobil:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect