Se Samsungs nye Galaxy-mobil med kurvet skærm

Galaxy Round kalder Samsung sin nyeste mobil, der er udstyret med en kurvet Amoled-skærm. Se hvad mobilen har at byde på her.

Artikel top billede

Inden for fladskærme går trenden på topmodeller i retning af kurvede design, hvor displayet bøjer en smule. 

Den trend bevæger sig nu også ind på mobilmarkedet, da Samsung har afsløret sin nyeste model kaldet Galaxy Round.

Den er ikke kuglerund, men bagsiden buer, og det samme gør den 5,7 tommer store Super Amoled-skærm.

Displayet har fuld HD-opløsning, 1.920 gange 1.080 pixel. Med sit kurvede design skulle det være nemmere at nå ud i hjørnerne af den store skærm, når den betjenes med en hånd.

Desuden er Galaxy Round udstyret en 'Roll Effect', der gør det muligt at få fremvist information som dato, tid, mistede opkald og batterilevetid, når skærmen er slukket.

Der har været rygter om telefonen længe, men på den officielle blog Samsung Tomorrow er Galaxy Round nu blevet vist frem.

Telefonen er 7,9 millimeter tyk og vejer 154 gram. Den kører Android 4.3, er udstyret med en 2,3 GHz processor, 3 gigabyte ram, 32 gigabyte lagerplads og et 13 megapixelkamera.

Mobilen er i butikkerne i Sydkorea i morgen, og prisen er omkring en million won, cirka 5.500 kroner.

Her er en video af den nye Galaxy-mobil:

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest