Dansk it-virksomhed vokser: Hyrer 10 pct. flere folk

Dansk Ib Kunøe-selskab har fået vokseværk og vil hyre en del folk i december.

Artikel top billede

It-virksomheden Columbus Danmark har fået vokseværk.

Indgåelse af en stribe nye aftaler får nu virksomheden til at hyre yderligere 15 medarbejdere - svarende til en vækst på 10 procent i samlet bemanding.

Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.

"Vi oplever vækst i markedet, fordi ledelserne i de danske virksomheder nu er parat til at speede op for investeringerne og sikre, at deres forretningsprocesser passer til deres it-processer," udtaler administrerende direktør Niels Stenfeldt fra Columbus i Danmark.

Job slåes op i december

I meddelelsen understreger han, at det er de nye opgaver, som øger behovet for flere ansatte. 

I den sidste tid har flere større danske virksomheder som GN Resound, Skiold, Premier Is og Wrist indgået aftale med Columbus, oplyses det.

De nye stillinger bliver slået op senest i begyndelsen af december, og det betyder, at den samlede bemanding hos Columbus går fra 150 til 165 ansatte, oplyser selskabet.

Columbus er ejet af it-milliardæren Ib Kunøe, der også ejer store dele af it-giganten Atea.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura