It-firma høster millioner på datacenter-løsninger

Ciscos amerikanske succes åbner en kæmpe forretningsmulighed for os, siger direktør.

Artikel top billede

Conscias direktør Mogens Bransholm har det seneste år udvidet medarbejderstaben med omkring 40 procent. (Foto: Michael Altschul)

Datacenter-løsninger, der binder servere, storage og naetværk sammen, har endnu en gang vist sig som en veritabel guldgrube for it-firmaet Conscia, som i sit seneste regnskab præsenterer et nydeligt overskud på 29 millioner kroner.

Og står det til direktør Mogens Bransholm, bliver det langt fra firmaets sidste overskud. Kunderne efterspørger nemlig i stigende omfang integrerede løsninger baseret på den Cisco-teknologi, som altid har været Conscias speciale.

Mange af de rare penge bliver da også for en stor dels vedkommende stadig tjent på den del af forretningen, som er bygget på Cisco-teknologi, fortæller Mogens Bransholm.

"Man kan bryde det ned på mange måder, men det er klart, at den Cisco-relaterede del af forretningen udgør en stor del af vores resultat. Det er jo der, vi kommer fra, selvom andre ting med tiden er begyndt at fylde mere," siger en tilfreds Mogens Bransholm.

I forbindelse med at Conscia tidligere i år fik kapitalfonden Via Venture Partners ind som medejer, har firmaet revideret sin strategi i retning af at designe fuldblods datacenterløsninger.

"Vi betragter os selv som en servicevirksomhed. Det vi tjener vores penge på er at designe og implementere datacentre og supportere dem efterfølgende," lyder det fra Mogens Bransholm.

Forventer at ansætte flere

Den ændrede strategi har også betydet en voldsom vækst, som har øget medarbejdertallet fra 38 til 58 ansatte. Den øvelse har fyldt meget i hverdagen, men er altså ikke gået ud over evnen til at lave forretning.

"Vi gør os rigtig umage med at være en god arbejdsplads også i en periode, hvor vi ansætter folk. Det er jo en svær kunst - især i en vækstperiode," siger Mogens Bransholm.

Han peger samtidig på, at Cisco på det amerikanske marked har haft stor succes med de server-produkter, som den amerikanske kæmpe lancerede for tre rå siden. Den succes vil han gerne kopiere herhjemme.

"Den gode nyhed er, at de i øjeblikket er langt mere succesfulde i USA, end de er i Europa, og eftersom vi er den førende datacenterleverandør herhjemme, satser vi big big time på Cisco-servere. De er totalt newcomer på det her marked her og er i USA gået fra nummer fire til at være klart nummer to på markedet for datacenterløsninger. Så det er en kæmpe forretningsmulighed for os," siger Mogens Bransholm, som alene på det område forventer at kunne udvide Conscias bemanding med yderligere fem ansatte.

Læs også:

Skovler penge ind på netværksløsninger: Vi er klar til at købe op

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,