It-firma høster millioner på datacenter-løsninger

Ciscos amerikanske succes åbner en kæmpe forretningsmulighed for os, siger direktør.

Artikel top billede

Conscias direktør Mogens Bransholm har det seneste år udvidet medarbejderstaben med omkring 40 procent. (Foto: Michael Altschul)

Datacenter-løsninger, der binder servere, storage og naetværk sammen, har endnu en gang vist sig som en veritabel guldgrube for it-firmaet Conscia, som i sit seneste regnskab præsenterer et nydeligt overskud på 29 millioner kroner.

Og står det til direktør Mogens Bransholm, bliver det langt fra firmaets sidste overskud. Kunderne efterspørger nemlig i stigende omfang integrerede løsninger baseret på den Cisco-teknologi, som altid har været Conscias speciale.

Mange af de rare penge bliver da også for en stor dels vedkommende stadig tjent på den del af forretningen, som er bygget på Cisco-teknologi, fortæller Mogens Bransholm.

"Man kan bryde det ned på mange måder, men det er klart, at den Cisco-relaterede del af forretningen udgør en stor del af vores resultat. Det er jo der, vi kommer fra, selvom andre ting med tiden er begyndt at fylde mere," siger en tilfreds Mogens Bransholm.

I forbindelse med at Conscia tidligere i år fik kapitalfonden Via Venture Partners ind som medejer, har firmaet revideret sin strategi i retning af at designe fuldblods datacenterløsninger.

"Vi betragter os selv som en servicevirksomhed. Det vi tjener vores penge på er at designe og implementere datacentre og supportere dem efterfølgende," lyder det fra Mogens Bransholm.

Forventer at ansætte flere

Den ændrede strategi har også betydet en voldsom vækst, som har øget medarbejdertallet fra 38 til 58 ansatte. Den øvelse har fyldt meget i hverdagen, men er altså ikke gået ud over evnen til at lave forretning.

"Vi gør os rigtig umage med at være en god arbejdsplads også i en periode, hvor vi ansætter folk. Det er jo en svær kunst - især i en vækstperiode," siger Mogens Bransholm.

Han peger samtidig på, at Cisco på det amerikanske marked har haft stor succes med de server-produkter, som den amerikanske kæmpe lancerede for tre rå siden. Den succes vil han gerne kopiere herhjemme.

"Den gode nyhed er, at de i øjeblikket er langt mere succesfulde i USA, end de er i Europa, og eftersom vi er den førende datacenterleverandør herhjemme, satser vi big big time på Cisco-servere. De er totalt newcomer på det her marked her og er i USA gået fra nummer fire til at være klart nummer to på markedet for datacenterløsninger. Så det er en kæmpe forretningsmulighed for os," siger Mogens Bransholm, som alene på det område forventer at kunne udvide Conscias bemanding med yderligere fem ansatte.

Læs også:

Skovler penge ind på netværksløsninger: Vi er klar til at købe op

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S