Banket i bund: Pc-salget rasler ned

Forbrugerne vender pc'en ryggen og kigger i større og større grad mod tablets, når der investeres i ny elektronik. Se hvor galt det står til med computersalget.

Artikel top billede

Salget af den gode, gamle pc skraber bunden og sætter ny kedelig bundrekord. Det fortæller analysehuset Gartner til IDG News Service.

I salgsåret 2013 faldt salget med godt ti procent set i forhold til 2012, hvor alle markeder, med undtagelse af det japanske, købte færre pc'er.

Ifølge analysehuset sker faldet på grund af forbrugernes forandrede købsvaner, hvor det i dag er tablets, som nu er førstevalget for specielt nye elektronikforbrugere.

"Stærk vækst på tablet-markedet havde en negativ indvirkning på pc-salget," fortæller Gartner analytikeren Mikako Kitagawa.

Producenterne leverede godt 316 millioner pc'er til de internationale markeder i 2013.

Gartner: Pc'en skubbes til side for tablets
Det store fald skyldes ifølge Gartner den nye generation af forbrugere, som foretrækker helt andre enheder end den klassiske pc.

"På vækstmarkederne er den første tilsluttede enhed for forbrugerne sandsynligvis en smartphone, og deres første computerenhed er en tablet," siger Mikako Kitagawa til IDG News Service.

Salget i 2013 er, ifølge Gartner, ikke set dårligere siden finanskrisens udbrud i 2008.

Sådan ser det ud for producenterne
Giganterne HP og Lenovo har gennem 2013 været så godt som side om side, i kapløbet om førerpositionen på det globale marked.

Grafikken fra IDC illustrerer markedsandelene blandt de store pc-producenter.

"HP oplevede en tilbagegang på 7,2 procent i fjerde kvartal," skriver IDG News Service.

Dell holdt sig til tredje position og tegnede sig for 11,8 procent af markedet. Virksomhedens fokus er nu ikke kun på det professionelle pc-marked, men også på forbruger-pc'er især på nye markeder.

Placeringerne til Acer og Asus er forblevet uændret i forhold til senere år, hvor begge selskaber har haft mere fokus på tablets.

Læs også:
Dansk pc-salg rasler ned: Her er den store taber

Dramatisk nedtur for pc-salget

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS