Overraskelse: Print-gigant med i opløbet om kæmpestor offentlig pc-aftale

Stort print-firma har sneget sig med i den afgørende runde, når det offentlige skal vælge leverandører på ny stor pc-aftale.

Artikel top billede

Man behøver åbenbart ikke sælge pc'er for at være med i opløbet, når Staten og Kommunernes Indkøbsservice (SKI) i næste måned vælger leverandører til en ny kæmpe pc-aftale.

Det viser resultatet af den såkaldte prækvalifikation, som SKI netop har foretaget på en kommende indkøbsaftale, som går under navnet 02.02 - Computere.

Meget overraskende har SKI nemlig valgt den danske afdeling af Ricoh-koncernen, som en af deltagerne i den endelige udvælgelse, som efter planen skal foregå i næste måned.

Det fremgår af en mail til deltagerne i prækvalifikationen, som Computerworld er kommet i besiddelse af.

De øvrige deltagere i slutspurten er derimod slet ikke overraskende.

Allerede i november i fjor spåede Computerworld, at finale-feltet ville omfatte store forhandlere som Atea, Dustin, Comm2ig og KMD.

Og det er lige præcis de fire firmaer, som nu sammen med Ricoh skal kæmpe om de tre pladser, som er ledige på den kommende pc-aftale.

Når Ricohs deltagelse er overraskende, er det fordi firmaet ellers først og fremmest er kendt som producent af kopi- og printmaskiner og kameraer, mens man endnu har til gode at se en pc med Ricohs varemærke.

Går sammen med ekstern partner

Men ifølge Ricohs danske landechef Søren Krogh-Nielsen er der en mening med galskaben.

Ricoh har nemlig i forbindelse med udbuddet allieret sig med en ekstern partner, som står for at levere de pc-modeller og det yderligere udstyr, som sammen med en stribe andre services udgør Ricohs bud. Han ønsker dog ikke at afsløre navnet på partneren.

"Når SKI ikke har offentliggjort andet, end at vi er blevet prækvalificeret, går vi heller ikke ud og offentliggør, hvem vi byder sammen med på denne her aftale. Det skal vi nok fortælle om senere, når det bliver aktuelt," siger Søren Krogh-Nielsen

Landechefen forklarer også gerne, hvordan det føles at kæmpe om en pc-aftale, når man ellers er vant til at handle med kopi- printudstyr.

"Det er en del af vores strategi, at vi går ind på andre områder, så det er slet ikke unormalt for os. Du kender Ricoh som global producent af printere og kopimaskiner. Men globalt har vi 20 procent af vores omsætning fra andre services. Alene i Europa har vi en milliardforretning på andre it-ydelser. Vi er allerede rigtig godt inde hos SKI-kunderne på andre services som software, printere og multifunktionsmaskiner, så det er et helt naturligt skridt for os at være med i spillet her," siger Søren Krogh-Nielsen.

SKI's kommende pc-aftale skal efter planen træde i kraft til april og løbe de næste fire år. Den forventede omsætning på aftalen bliver ifølge udbudsmaterialet på op mod 600 millioner kroner i løbet af de fire år.

Læs også:

SKI afviser alle planer om pc-monopol

Danske it-chefer: Derfor vil vi have flere pc-leverandører

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S