Tidligere pc-flagskib i nedtur: Alle pengene er væk

Moms og skat er ikke betalt. Selskabskapitalen er væk, og regnskabet er forsinket. Sådan er situationen for tidligere pc-succes.

Artikel top billede

Tilværelsen er usikker for en af de mest kendte it-butikker gennem tiden, Zitech, som indtil midten af sidste årti var en markant profil på markedet for salg af pc'er til private forbrugere.

Zitech Technology ApS har netop offentliggjort et halvårsregnskab, som viser et underskud på godt 192.000 kroner. Mere alvorligt er det dog, at selskabet har en negativ egenkapital og en samlet gæld på trekvart million kroner.

Det udløser en alvorlig reprimande fra selskabets revisor, som tager forbehold for regnskabet og konstaterer, at der er brug for at skaffe både ny kapital og kredit, hvis driften skal fortsætte. Revisoren noterer desuden, at regnskabet ikke er afleveret til tiden.

"(Det er) en forudsætning for selskabets fortsatte drift samt, at der tilføres ny kapital samt at der opnås kreditfaciliteter i takt med finansieringsbehovet," hedder det blandt andet i revisionspåtegningen.

Revisoren skriver også, at regnskabet "ikke giver et retvisende billede af selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling (...) samt af resultatet af selskabets aktiviteter".

Det fremgår desuden, at selskabet "i strid med lovgivningen ikke har foretaget rettidig indbetaling af momsangivelser, A-skat og AM-bidrag".

Revisoren noterer dog, at selskabet forventer at reetablere sin anpartskapital ved egen drift.

Det nuværende Zitech-selskab overtog aktiviteterne i Zitech-kæden, efter at det oprindelige selskab, Zitech Computer, i 2008 gik konkurs og lukkede sine fem højtprofilerede pc-butikker.

Selskabet forsøgte at køre videre med en enkelt fysisk butik, som dog i mellemtiden er blevet lukket. Siden da har Zitech forsøgt at overleve alene ved at levere service og sælge it-udstyr på nettet.

Computerworld har forgæves bedt om at få en kommentar fra Zitech Technologys direktør og ejer, Rene Nortung.

I en mail-korrespondance med Computerworld lyder forklaringen fra selskabet, at regnskabet ser ud, som det gør, fordi der er betalt feriepenge og lønomkostninger fra det foregående år på 92.000 kroner.

"Det er blevet skrevet ind det aktuelle regnskab. Samtidig har vores revisor nedskrevet vores varelager med 158.000 kroner," lyder det fra Zitech, som dog stadig har tiltro til selskabets fremtid.

"Fremtiden for selskabet ser lys ud. Udviklingen bliver positiv i det indeværende regnskabsår, plus at vi ikke igen skal sluge udgifter fra tidligere år i det næste regnskab," lyder det fra Zitech, som også mener, at selskabets kreditsituation er positiv.

Læs også:

Få historien: It-butikkernes vilde rutsjetur

Dyrt mediecenter og parforholds-problemer bag Zitechs konkurs

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job