Netdesign i ny overraskende alliance

Nyt partnerskab med HP skal især skaffe nye offentlige kunder til TDC's netværks-flagskib.

Artikel top billede

Rivaliseringen mellem HP og Cisco spidser til, efter at den TDC-ejede netværksforhandler Netdesign har indgået et såkaldt strategisk partnerskab med HP.

Med aftalen udvider Netdesign sin portefølje af netværksudstyr til også at omfatte HP, som dermed får sine netværksprodukter op at stå på hylden ved siden af Cisco, der hidtil har været den dominerende producent i Netdesigns produktkatalog.

"Det afgørende er, hvor vi kan finde mere forretning. Der er kunder i markedet, som vi ikke når med Cisco-løsninger, og vi er lidt ensidige, når vi kun har en platform. Så det giver god mening for kunderne, at vi samarbejder med HP," lyder det fra Netdesigns administrerende direktør, Steen Hagengaard.

Han afviser dog, at der planer om, at HP på sigt skal overtage Ciscos plads hos Netdesign. Partnerskabet med HP handler derimod først og fremmest om at skabe nye forretningsmuligheder - især på det offentlige marked.

"HP har over nogle år skabt sig en stærk markedsposition på netværksområdet, og det vil vi gerne være en del af. Samtidig betyder den offentlige digtaliseringsstrategi, at markedet vokser, og at vi vil se flere investeringer i fremtiden på det område," siger Steen Hagengaard, som dog også gerne vil have nye kunder blandt private virksomheder.

Ifølge analysefirmaet IDC er HP nu den næststørste netværksleverandør i Danmark med en markedsandel på 27 procent af alle solgte LAN-porte.

Steen Hagengaard peger desuden på, at Netdesign har øget fokus på rådgivning, konsulentydelser og større salg af services. Derfor giver det god mening at få HP med på produktpaletten.

Direktøren for HP's danske netværksforretning, Morten Gransøe, lægger også vægt på, at det nye partnerskab med Netdesign kan skabe et brohoved for et nyt marked. Blandt andet fordi Netdesigns salgsorganisation er integreret med resten af TDC-koncernen.

"Med Netdesign får vi en stærk partner, der blandt andet giver os adgang til TDC's erhvervskunder på tværs af både det offentlige og private marked. Det gør et partnerskab mere attraktivt for os i HP. Men det handler ikke om, at vi er ude på at kannibalisere på Ciscos forretning, men om at skabe mere ny forretning for HP. Vi ser Netdesign og TDC som vejen til at komme i kontakt med kunder, vi ikke har adgang til i dag," siger Morten Gransøe.

Læs også:

Direktør: Sådan vil jeg transformere Netdesign

Axcess headhunter NetDesign-veteran

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S