ComOFF: Se når styresystemet bliver lidt for personligt

Kan et styresystem bliver lidt for personligt? Ny film udforsker forholdet mellem mand og maskine, og den er straks blevet parodieret.

Artikel top billede

Det er en måned, til filmen "Her" - med den danske titel "Hende" - lander i biograferne.

Den handler om en ensom og skilsmisseramt mand, der beslutter sig for at købe det nye og personlige styresystem OS1.

Det lærer ham lynhurtigt at kende, og han bliver efterhånden tiltrukket af styresystemets kvindelige stemme ved navn Samantha.

Traileren for filmen kan ses her:

Allerede inden den danske premiere er der dukket adskillige parodier op på traileren, hvor der gøres grin med forholdet mellem mand og maskine.

Det amerikanske tv-show Saturday Night Live har taget den ekstreme drejning at give styresystemet den samme stemme som ejermanden.

Dermed kan man i bogstaveligste forstand snakke med sig selv, men det bliver lidt mere hedt end det:

Der er naturligvis også lavet en parodi på filmen "Her", som i stedet kaldes "Him". Her er det en kvinde, der er hovedperson, og styresystemet har en mandlig stemme. Men han er lidt af en lummerkarl og ikke særlig serviceminded:

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse