ComOFF: Se når styresystemet bliver lidt for personligt

Kan et styresystem bliver lidt for personligt? Ny film udforsker forholdet mellem mand og maskine, og den er straks blevet parodieret.

Artikel top billede

Det er en måned, til filmen "Her" - med den danske titel "Hende" - lander i biograferne.

Den handler om en ensom og skilsmisseramt mand, der beslutter sig for at købe det nye og personlige styresystem OS1.

Det lærer ham lynhurtigt at kende, og han bliver efterhånden tiltrukket af styresystemets kvindelige stemme ved navn Samantha.

Traileren for filmen kan ses her:

Allerede inden den danske premiere er der dukket adskillige parodier op på traileren, hvor der gøres grin med forholdet mellem mand og maskine.

Det amerikanske tv-show Saturday Night Live har taget den ekstreme drejning at give styresystemet den samme stemme som ejermanden.

Dermed kan man i bogstaveligste forstand snakke med sig selv, men det bliver lidt mere hedt end det:

Der er naturligvis også lavet en parodi på filmen "Her", som i stedet kaldes "Him". Her er det en kvinde, der er hovedperson, og styresystemet har en mandlig stemme. Men han er lidt af en lummerkarl og ikke særlig serviceminded:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S