ComOFF: Se når styresystemet bliver lidt for personligt

Kan et styresystem bliver lidt for personligt? Ny film udforsker forholdet mellem mand og maskine, og den er straks blevet parodieret.

Artikel top billede

Det er en måned, til filmen "Her" - med den danske titel "Hende" - lander i biograferne.

Den handler om en ensom og skilsmisseramt mand, der beslutter sig for at købe det nye og personlige styresystem OS1.

Det lærer ham lynhurtigt at kende, og han bliver efterhånden tiltrukket af styresystemets kvindelige stemme ved navn Samantha.

Traileren for filmen kan ses her:

Allerede inden den danske premiere er der dukket adskillige parodier op på traileren, hvor der gøres grin med forholdet mellem mand og maskine.

Det amerikanske tv-show Saturday Night Live har taget den ekstreme drejning at give styresystemet den samme stemme som ejermanden.

Dermed kan man i bogstaveligste forstand snakke med sig selv, men det bliver lidt mere hedt end det:

Der er naturligvis også lavet en parodi på filmen "Her", som i stedet kaldes "Him". Her er det en kvinde, der er hovedperson, og styresystemet har en mandlig stemme. Men han er lidt af en lummerkarl og ikke særlig serviceminded:

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Softwareudvikler til Cyberdivisionens HR-Systemer og Applikationer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS