Microsoft sætter milliarder ind på konto hos Skat

For at undgå et potentielt rentesmæk har Microsoft frivilligt indbetalt et milliardbeløb til Skat. It-giganten regner dog fortsat med at vinde verserende skattestrid.

Artikel top billede

Microsoft har indbetalt et milliardbeløb til Skat.

Det bekræfter Microsofts danske kommunikationsdirektør, Anders Adelhorst, over for DR Nyheder.

Årsagen til den frivillige indbetaling er, at it-giganten vil eliminere risikoen for et muligt senere kæmpe rentesmæk, hvis selskabet - imod forventning - skulle tabe en stor skattetvist.

"Selvom sagen forsat kører, har vi af respekt for den videre proces valgt at deponere et beløb til Skat i september 2013, mens begge parter søger en løsning," skriver Anders Adelhorst i en mail til DR.

Han understreger, at Microsoft er "...fortrøstningsfulde i forhold til, at sagen falder ud til vores fordel".

Sagen har kørt i årevis og drejer sig om købet af danske Navision i 2002, hvor tvisten opstod i forhold til værdifastsættelser af patenter og rettigheder, som blev ført ud af selskabet efterfølgende.

Skat mener, at værdien blev sat for lavt.

Milliarder og atter milliarder

Ifølge DR er man få måneder fra at nå en endelig aftale i sagen. Tidligere har det været fremme, at sagen skulle dreje sig op imod 5,8 milliarder kroner.

Microsoft er langt fra den eneste virksomhed, som Skat har valgt at gå efter. En sag om Intel i forbindelse med købet af Finn Helmers Giga skulle dreje sig om 3,6 milliarder kroner.

Sidste år fik 77 virksomheder forhøjet deres skattepligtige indkomst med i alt 17 milliarder kroner.

Og indenfor de sidste fem år har Skat rejst 260 sager mod multinationale selskaber.

Læs også:

Skat: Microsoft skylder so 5,8 milliarder kroner i dansk skat

Microsoft kryber i flyverskjul i stor skattesag: Mærklægger sagen

Skat jagter milliarder hos Intel efter Giga-opkøb

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S