It-kæmpe satser benhårdt på små firmaer

VMware dropper mangeårig samarbejdspartner. Det skal især gavne mindre forhandlere. Og målet er klart: At gafle små virksomheder som kunder.

Artikel top billede

Den amerikanske softwaregigant VMware har netop indgået aftale om distribution i Danmark med Tech Data, som dermed bliver lukket ind i varmen, når det gælder levering af VMwares virtualiseringsløsninger til danske forhandlere og slutkunder.

Taberen i spillet er nichedistributøren Avnet Technology Solutions, som nu må vinke farvel til samarbejdet med VMware på det danske marked. VMware fortsætter dog samarbejdet med distributøren Arrow ECS som hidtil.

VMware samarbejder i forvejen med Tech Data i resten af Norden plus i de fleste europæiske lande, fortæller nordisk kanalchef Peter Klint til Computerworld.

Med den nye aftale satser VMware på at gøre tilværelsen lettere for især sine mindre forhandlere, og det skal være med til at booste salget til især mindre slutkunder.

"Vi er især optaget af at udnytte Tech Datas styrke i forhold til de mange mindre partnere. Så med den her aftale komplementerer vi vores tilgang til markedet," siger Peter Klint.

Han ser også det nye samarbejde som en mulighed for at give VMware et stærkere fodfæste blandt mindre og mellemstore virksomheder, som i stigende omfang tager mere avancerede it-teknologier til sig.

"Vi ser, at de mindre virksomheder bliver væsentligt mere avancerede og bruger teknologier som desktopvirtualisering og automatisering af drift, som for bare få år siden var forbeholdt de større virksomheder," siger han.

Tech Data baner vejen til de små kunder

Hos Tech Data glæder broadline-direktør Klaus Gregersen sig til det nye samarbejde. Han understreger dog, at Tech Data også vil satse på at levere VMware produkter og ydelser til større kunder indenfor enterprise-segmentet. Men sammen med Arrow ECS vil Tech Data kunne styrke VMwares tryk på den lavere ende af markedet, erkender han.

"Indenfor virtualisering er VMware klart en af de store spillere, som man bør have med, hvis man vil satse på enterprise-løsninger," siger Klaus Gregersen.

"Men næsten alle softwareleverandører - inklusiv VMware - vil gerne have fat i SMB-kunderne. Det er derfor, vi har distributionen af VMware rigtig mange steder i Europa, fordi vi har en meget bred SMB-tilgang. Arrow ligger måske i den lidt højere ende af markedet, og så har de os, som ligger i SMB og opad i markedet," siger Klaus Gregersen.

Taberen i spillet er som nævnt nichedistributøren Avnet. Landechef Henrik Vetter ser dog forholdsvis afslappet på, at VMware nu har skiftet hest.

"VMware har ledt efter en pan-nordisk distributør, og det er baggrunden for, at de har valgt at gå med Tech Data. Vi har haft et godt samarbejde med VMware, men de har nu valgt at gå en anden vej. Men VMware har ikke været vores største forretningsområde de sidste par år, så for os er det ikke det store tab," siger landechef Henrik Vetter fra Avnet Technology Solutions.

Læs også:

IBM dropper Also Actebis

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job