Her er skrækscenariet for det døde Windows XP

Sikkerhedsekspert fortæller her om det skræmmende scenarie, der kan ramme millionvis af Windows XP-brugere.

Artikel top billede

De fleste it-folk og mennesker med en ældre computer har efterhånden nok fundet ud af, at Microsoft har udsendt den sidste sikkerhedsopdatering til sit 13 år gamle Windows XP.

Computerworld har spurgt den kroatiske sikkerhedsspecialist Vanja Svajcer fra sikkerhedsfirmaet Sophos om, hvad aflivningen af det populære styresystem kan komme til at betyde.

Helt overordnet anser han fortsat brug af det bedagede styresystem mere som en risiko end en reel, tikkende trussel her og nu.

"Vi kommer nok ikke uden om, at vi er på vej ind i en smertefuld periode for Windows XP-brugere og -administratorer, når de skal undgå sårbarheder," starter Vanja Svajcer.

"I bedste fald sker der ingenting, og så er der en masse virksomheder, der har investeret hundrede af millioner kroner forgæves i ekstra sikkerhed hos Microsoft. I værste fald kan det ramme XP-maskiner i kritisk infrastruktur, og så kan det slukke lyset i København eller værre," fortsætter han.

Hvor sandsynligt er det egentlig, at der bliver fundet sårbarheder i Windows XP her efter den sidste sikkerhedsopdatering?

"Hver måned i 12 år har Microsoft udsendt opdateringer til Windows XP for at lappe sårbarheder. Derfor er det ret sandsynligt, at der bliver opdaget nye huller i de kommende dage og uger," lyder svaret fra Vanja Svajcer.

Så mange danske pc'er er ramt

Netop de mange sikkerhedsopdateringer i Windows-miljøet kan paradoksalt nok blive en sidegevinst nu, mener Vanja Svajcer.

Det skyldes, at Windows-brugere igennem årene er blevet mere bevidste om sikkerhedsrisici på deres maskiner og sørger for vedligeholdelse med software-opdateringer og anti-virus-produkter.

"Derfor er der også mange it-kriminelle, der går efter andre mål nu," forklarer han.

Mobiltruslen er hypet i Danmark

Den kroatiske sikkerhedsspecialist fortæller, at sikkerhedsbranchen hver dag ser op mod 300.000 nye, ukendte malware-kodestumper, hvoraf hovedparten er skrevet til Windows-miljøet - dog langtfra udelukkende til Windows XP.

Ud fra en graf, som Sophos har indsamlet talmaterialet til, hævder han, at 3,9 procent af alle danske computere (med eller uden Windows) er inficerede med malware, hvilket svarer nogenlunde til det globale gennemsnit.

I eksempelvis Sverige er antallet noget lavere, mens Italien er Europa-topscorer målt på antallet af inficerede maskiner. 

Mobiltruslen er hypet i Danmark 
En af de platforme, som de it-kriminelle har fået kig på som et alternativ til Windows, er Android, påpeger Vanja Svajcer.

Her er det især de såkaldt tredjeparts-app-butikker, som han peger på som en sikkerhedsrisiko.

I disse app stores er salget af apps ikke under Googles kontrol, som det ellers kendes fra Googles egen Play-butik.

"Google er lidt bagefter Apple på det område, men Google skal nok få lukket hullet, fordi sikkerhed er blevet et vigtigt område for mange brugere," siger Vanja Svajcer.

Han peger på, at Android-truslen på visse områder er overhypet på trods af, at der er mange fup-apps, der ringer op eller sender sms'er til overtakserede numre, uden at brugeren ved det.

"I et land som Danmark er Android-truslen slet ikke så stor som i eksempelvis Rusland, hvor teleinfrastrukturen er anderledes og derfor gør disse ting mulige," lyder det fra Vanja Svajcer.

Læs også:
Seks nemme råd: Sådan lever din computer længere

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

Sydjylland

Paychex Europe

Customer Support Specialist - Emply People

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job