Gaver for 3,7 milliarder kroner til Dells partnere

Dells partnere kan glæde sig: Fremover får partnere og distributører længere kreditter hos Dell.

Artikel top billede

Nu bliver det lettere at holde styr på kassekreditten, hvis du er Dell-partner. 

Det sørger Dell for i en udvidelse af deres finansielle services.

Premier-partnere og distributører vil få adgang til en udvidet finansiering, så de ifølge Dell ikke vil føle sig bremset af kunders måske langsomme indbetaling.

"Har en partner for eksempel solgt en serverløsning, kan en kunde jo godt være en måned eller to om at betale, og det bremser vores partnere, da de har penge til at ligge låst fast. De går glip af potentielle salgsmuligheder, og det kan vi selvfølgelig ikke have," siger Marvin Brough, Dells internationale Channel-chef, til Computerworld i forbindelse med Dells Enterprise Forum i Frankfurt.

Dells premier- og 'preferred'-partners og distributører får muligheden for at få 45 dages rentefri kredit fremfor de nuværende 30 dage og vil samtidig få mulighed for en større kreditmængde, hvis de bliver vurderet dertil.

"Vi har kørt et pilotprojekt de seneste måneder med et dusin partnere, og det fordobler vi i næste måned, og sådan vil det fortsætte. Vi forventer at have over en halv million ordrer i finansering, inden året er omme, hvilket svarer til godt og vel 3,7 milliarder kroner," siger Marvin Brough.

Vil nå endnu flere kunder
Dell er ellers et firma, der igennem sin levetid har været kendt for selv at stå for distributionen af sine produkter. Det har ændret sig voldsomt de seneste år, og Dell står nu med en situation, hvor partnersalget står for en tredjedel af omsætningen - hvilket svarer til 108 milliarder kroner.

"Før i tiden var det jo nemmere selv at stå for det hele: Vi handlede kun med hardware, men nu er vi blevet til en service-udbyder, og så kan vi ikke klare den opgave alene," siger Dells netværkschef for EMEA, Dominique Vanhamme, til Computerworld.

"Vores portfolio er simpelthen blevet større, og meget af det er noget, som skal integreres, udbygges eller vedligeholdes, og det er lokale partnere langt, langt bedre til, end vi hos Dell nogensinde kan blive," tilføjer Marvin Brough.

Ud over en udvidelse af Dells Finansial Services øger Dell også deres investeringer i demonstrationsudstyr til europæiske partnere til det seks-dobbelte. Noget som partnerne ifølge Dell har efterspurgt i en rum tid.

Dell går også ind og hjælper kunder hen mod lokale partnere, hvis det giver mere mening.

"Har vi en kunde, som vil få mere ud af at købe udstyret og servicen igennem en partner, hjælper vi med at skabe den nødvendige kontakt. Partnerne kender deres kunder meget bedre, end vi nogensinde vil komme til, og derfor kan de også give en bedre service," siger Dominique Vanhamme.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S