Overraskende tal: Nu sælger pc'erne pludselig igen

Forårs-friske tal viser, at der igen er gang i pc-salget i Vesteuropa. Særligt én bestemt leverandør sprøjter nye maskiner ud. Branchen har dog stadig en alvorlig udfordring.

Artikel top billede

Efter et katastrofalt 2013, hvor det globale pc-salg faldt med 9,8 procent til i alt 315,1 millioner pc'er, er der nu en lille smule at glæde sig over for de hårdt pressede pc-producenter i hvert fald i vores del af verden.

Det skriver analysefirmaet IDC i en ny opgørelse over pc-producenternes forsendelser i EMEA-regionen i første kvartal i år.

IDC skriver, at antallet af forsendelser fra pc-procenterne kun faldt med 1,1 procent fra første kvartal sidste år til første kvartal i år.

Det beskedne fald dækker dog over, at der faktisk var tale om vækst for flere producenter og på bestemte områder. 

"EMEA-markedet blev stabiliseret, da Vesteuropa igen vendte tilbage til vækst med 8,6 procent hjulpet på vej af et opsving i virksomhedernes efterspørgsel i hele regionen," skriver IDC blandt andet.

Selv om der altså dermed er en lille smule at lune sig på, viser den overordnede udvikling, at pc-markedet er for nedadgående.

"De totale EMEA-shipments er nu faldet i syv kvartaler i træk, men sammentrækningen faldt betydeligt i tempo i dette kvartal; selv om der er områder med forbedringer, er markedet endnu ikke kommet sig."

Disse producenter klarer sig bedst

IDC peger blandt andet på, at afslutningen af support til Windows XP har været en stor drivkraft for, at der igen er efterspørgsel på pc'er i virksomhederne, samtidig med at den økonomiske krise i Europa igen er kommet mere under kontrol.

Det er fjerde kvartal i træk, at der er solgt flere pc'er til virksomhederne end til forbrugerne, skriver IDC, der forklarer det med, at de traditionelle pc'er fortsat er helt centrale værktøjer i erhvervs-segmentet.

"Mens forbrugerne i Europa stadig bruger penge på tablets og smartphones, så er interessen for stationære og bærbare pc'er øget på det seneste, da nogle brugere begynder at købe pc'er igen efter at have udskudt fornyelsen i flere år."

Sammenligner man første kvartal 2014 med første kvartal 2013, steg pc-forsendelserne fra Lenovo til EMEA med hele 33,3 procent, mens HP øgede forsendelserne med 16,4 procent.

Også Dell og Asus voksede med 9,6 procent og 7,2 procent.

Acer blev den store taber med et fald i forsendelserne på 12,9 procent, ligesom der også er en stor gruppe af "andre", der faldt med 20 procent.

Selv om faldet i antal solgte pc'er i 2013 var katastrofalt, har IDC tidligere udtalt, at salget af pc'er i 2014 vil falde yderligere samt at salget vil fortsætte med at falde indtil i hvert fald 2018.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S