Overraskende tal: Nu sælger pc'erne pludselig igen

Forårs-friske tal viser, at der igen er gang i pc-salget i Vesteuropa. Særligt én bestemt leverandør sprøjter nye maskiner ud. Branchen har dog stadig en alvorlig udfordring.

Artikel top billede

Efter et katastrofalt 2013, hvor det globale pc-salg faldt med 9,8 procent til i alt 315,1 millioner pc'er, er der nu en lille smule at glæde sig over for de hårdt pressede pc-producenter i hvert fald i vores del af verden.

Det skriver analysefirmaet IDC i en ny opgørelse over pc-producenternes forsendelser i EMEA-regionen i første kvartal i år.

IDC skriver, at antallet af forsendelser fra pc-procenterne kun faldt med 1,1 procent fra første kvartal sidste år til første kvartal i år.

Det beskedne fald dækker dog over, at der faktisk var tale om vækst for flere producenter og på bestemte områder. 

"EMEA-markedet blev stabiliseret, da Vesteuropa igen vendte tilbage til vækst med 8,6 procent hjulpet på vej af et opsving i virksomhedernes efterspørgsel i hele regionen," skriver IDC blandt andet.

Selv om der altså dermed er en lille smule at lune sig på, viser den overordnede udvikling, at pc-markedet er for nedadgående.

"De totale EMEA-shipments er nu faldet i syv kvartaler i træk, men sammentrækningen faldt betydeligt i tempo i dette kvartal; selv om der er områder med forbedringer, er markedet endnu ikke kommet sig."

Disse producenter klarer sig bedst

IDC peger blandt andet på, at afslutningen af support til Windows XP har været en stor drivkraft for, at der igen er efterspørgsel på pc'er i virksomhederne, samtidig med at den økonomiske krise i Europa igen er kommet mere under kontrol.

Det er fjerde kvartal i træk, at der er solgt flere pc'er til virksomhederne end til forbrugerne, skriver IDC, der forklarer det med, at de traditionelle pc'er fortsat er helt centrale værktøjer i erhvervs-segmentet.

"Mens forbrugerne i Europa stadig bruger penge på tablets og smartphones, så er interessen for stationære og bærbare pc'er øget på det seneste, da nogle brugere begynder at købe pc'er igen efter at have udskudt fornyelsen i flere år."

Sammenligner man første kvartal 2014 med første kvartal 2013, steg pc-forsendelserne fra Lenovo til EMEA med hele 33,3 procent, mens HP øgede forsendelserne med 16,4 procent.

Også Dell og Asus voksede med 9,6 procent og 7,2 procent.

Acer blev den store taber med et fald i forsendelserne på 12,9 procent, ligesom der også er en stor gruppe af "andre", der faldt med 20 procent.

Selv om faldet i antal solgte pc'er i 2013 var katastrofalt, har IDC tidligere udtalt, at salget af pc'er i 2014 vil falde yderligere samt at salget vil fortsætte med at falde indtil i hvert fald 2018.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S