Overraskende tal: Nu sælger pc'erne pludselig igen

Forårs-friske tal viser, at der igen er gang i pc-salget i Vesteuropa. Særligt én bestemt leverandør sprøjter nye maskiner ud. Branchen har dog stadig en alvorlig udfordring.

Artikel top billede

Efter et katastrofalt 2013, hvor det globale pc-salg faldt med 9,8 procent til i alt 315,1 millioner pc'er, er der nu en lille smule at glæde sig over for de hårdt pressede pc-producenter i hvert fald i vores del af verden.

Det skriver analysefirmaet IDC i en ny opgørelse over pc-producenternes forsendelser i EMEA-regionen i første kvartal i år.

IDC skriver, at antallet af forsendelser fra pc-procenterne kun faldt med 1,1 procent fra første kvartal sidste år til første kvartal i år.

Det beskedne fald dækker dog over, at der faktisk var tale om vækst for flere producenter og på bestemte områder. 

"EMEA-markedet blev stabiliseret, da Vesteuropa igen vendte tilbage til vækst med 8,6 procent hjulpet på vej af et opsving i virksomhedernes efterspørgsel i hele regionen," skriver IDC blandt andet.

Selv om der altså dermed er en lille smule at lune sig på, viser den overordnede udvikling, at pc-markedet er for nedadgående.

"De totale EMEA-shipments er nu faldet i syv kvartaler i træk, men sammentrækningen faldt betydeligt i tempo i dette kvartal; selv om der er områder med forbedringer, er markedet endnu ikke kommet sig."

Disse producenter klarer sig bedst

IDC peger blandt andet på, at afslutningen af support til Windows XP har været en stor drivkraft for, at der igen er efterspørgsel på pc'er i virksomhederne, samtidig med at den økonomiske krise i Europa igen er kommet mere under kontrol.

Det er fjerde kvartal i træk, at der er solgt flere pc'er til virksomhederne end til forbrugerne, skriver IDC, der forklarer det med, at de traditionelle pc'er fortsat er helt centrale værktøjer i erhvervs-segmentet.

"Mens forbrugerne i Europa stadig bruger penge på tablets og smartphones, så er interessen for stationære og bærbare pc'er øget på det seneste, da nogle brugere begynder at købe pc'er igen efter at have udskudt fornyelsen i flere år."

Sammenligner man første kvartal 2014 med første kvartal 2013, steg pc-forsendelserne fra Lenovo til EMEA med hele 33,3 procent, mens HP øgede forsendelserne med 16,4 procent.

Også Dell og Asus voksede med 9,6 procent og 7,2 procent.

Acer blev den store taber med et fald i forsendelserne på 12,9 procent, ligesom der også er en stor gruppe af "andre", der faldt med 20 procent.

Selv om faldet i antal solgte pc'er i 2013 var katastrofalt, har IDC tidligere udtalt, at salget af pc'er i 2014 vil falde yderligere samt at salget vil fortsætte med at falde indtil i hvert fald 2018.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S