Overraskende tal: Nu sælger pc'erne pludselig igen

Forårs-friske tal viser, at der igen er gang i pc-salget i Vesteuropa. Særligt én bestemt leverandør sprøjter nye maskiner ud. Branchen har dog stadig en alvorlig udfordring.

Artikel top billede

Efter et katastrofalt 2013, hvor det globale pc-salg faldt med 9,8 procent til i alt 315,1 millioner pc'er, er der nu en lille smule at glæde sig over for de hårdt pressede pc-producenter i hvert fald i vores del af verden.

Det skriver analysefirmaet IDC i en ny opgørelse over pc-producenternes forsendelser i EMEA-regionen i første kvartal i år.

IDC skriver, at antallet af forsendelser fra pc-procenterne kun faldt med 1,1 procent fra første kvartal sidste år til første kvartal i år.

Det beskedne fald dækker dog over, at der faktisk var tale om vækst for flere producenter og på bestemte områder. 

"EMEA-markedet blev stabiliseret, da Vesteuropa igen vendte tilbage til vækst med 8,6 procent hjulpet på vej af et opsving i virksomhedernes efterspørgsel i hele regionen," skriver IDC blandt andet.

Selv om der altså dermed er en lille smule at lune sig på, viser den overordnede udvikling, at pc-markedet er for nedadgående.

"De totale EMEA-shipments er nu faldet i syv kvartaler i træk, men sammentrækningen faldt betydeligt i tempo i dette kvartal; selv om der er områder med forbedringer, er markedet endnu ikke kommet sig."

Disse producenter klarer sig bedst

IDC peger blandt andet på, at afslutningen af support til Windows XP har været en stor drivkraft for, at der igen er efterspørgsel på pc'er i virksomhederne, samtidig med at den økonomiske krise i Europa igen er kommet mere under kontrol.

Det er fjerde kvartal i træk, at der er solgt flere pc'er til virksomhederne end til forbrugerne, skriver IDC, der forklarer det med, at de traditionelle pc'er fortsat er helt centrale værktøjer i erhvervs-segmentet.

"Mens forbrugerne i Europa stadig bruger penge på tablets og smartphones, så er interessen for stationære og bærbare pc'er øget på det seneste, da nogle brugere begynder at købe pc'er igen efter at have udskudt fornyelsen i flere år."

Sammenligner man første kvartal 2014 med første kvartal 2013, steg pc-forsendelserne fra Lenovo til EMEA med hele 33,3 procent, mens HP øgede forsendelserne med 16,4 procent.

Også Dell og Asus voksede med 9,6 procent og 7,2 procent.

Acer blev den store taber med et fald i forsendelserne på 12,9 procent, ligesom der også er en stor gruppe af "andre", der faldt med 20 procent.

Selv om faldet i antal solgte pc'er i 2013 var katastrofalt, har IDC tidligere udtalt, at salget af pc'er i 2014 vil falde yderligere samt at salget vil fortsætte med at falde indtil i hvert fald 2018.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

IT-projektleder

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S