Overraskende tal: Nu sælger pc'erne pludselig igen

Forårs-friske tal viser, at der igen er gang i pc-salget i Vesteuropa. Særligt én bestemt leverandør sprøjter nye maskiner ud. Branchen har dog stadig en alvorlig udfordring.

Artikel top billede

Efter et katastrofalt 2013, hvor det globale pc-salg faldt med 9,8 procent til i alt 315,1 millioner pc'er, er der nu en lille smule at glæde sig over for de hårdt pressede pc-producenter i hvert fald i vores del af verden.

Det skriver analysefirmaet IDC i en ny opgørelse over pc-producenternes forsendelser i EMEA-regionen i første kvartal i år.

IDC skriver, at antallet af forsendelser fra pc-procenterne kun faldt med 1,1 procent fra første kvartal sidste år til første kvartal i år.

Det beskedne fald dækker dog over, at der faktisk var tale om vækst for flere producenter og på bestemte områder. 

"EMEA-markedet blev stabiliseret, da Vesteuropa igen vendte tilbage til vækst med 8,6 procent hjulpet på vej af et opsving i virksomhedernes efterspørgsel i hele regionen," skriver IDC blandt andet.

Selv om der altså dermed er en lille smule at lune sig på, viser den overordnede udvikling, at pc-markedet er for nedadgående.

"De totale EMEA-shipments er nu faldet i syv kvartaler i træk, men sammentrækningen faldt betydeligt i tempo i dette kvartal; selv om der er områder med forbedringer, er markedet endnu ikke kommet sig."

Disse producenter klarer sig bedst

IDC peger blandt andet på, at afslutningen af support til Windows XP har været en stor drivkraft for, at der igen er efterspørgsel på pc'er i virksomhederne, samtidig med at den økonomiske krise i Europa igen er kommet mere under kontrol.

Det er fjerde kvartal i træk, at der er solgt flere pc'er til virksomhederne end til forbrugerne, skriver IDC, der forklarer det med, at de traditionelle pc'er fortsat er helt centrale værktøjer i erhvervs-segmentet.

"Mens forbrugerne i Europa stadig bruger penge på tablets og smartphones, så er interessen for stationære og bærbare pc'er øget på det seneste, da nogle brugere begynder at købe pc'er igen efter at have udskudt fornyelsen i flere år."

Sammenligner man første kvartal 2014 med første kvartal 2013, steg pc-forsendelserne fra Lenovo til EMEA med hele 33,3 procent, mens HP øgede forsendelserne med 16,4 procent.

Også Dell og Asus voksede med 9,6 procent og 7,2 procent.

Acer blev den store taber med et fald i forsendelserne på 12,9 procent, ligesom der også er en stor gruppe af "andre", der faldt med 20 procent.

Selv om faldet i antal solgte pc'er i 2013 var katastrofalt, har IDC tidligere udtalt, at salget af pc'er i 2014 vil falde yderligere samt at salget vil fortsætte med at falde indtil i hvert fald 2018.

Onlimited ApS

Erfaren iOS og C# Udvikler

Midtjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos