Dansk it-veteran dropper sit konsulent-firma - nu skal han sælge printere

Konica Minolta henter en erfaren mand ind for at stå i spidsen for koncernens danske selskab.

Artikel top billede

51-årige Lars Wørzner skal nu stå i spidsen for Konica Minoltas danske afdeling.

Print- og kopikoncernen Konica Minolta har headhuntet en af den danske it-branches veteraner til jobbet som ny administrerende direktør i den japanske koncerns danske afdeling, som i dag tæller omkring 230 medarbejdere.

Det er den 51-årige Lars Wørzner, der kommer fra et job som øverste chef i konsulent-firmaet 1C, som han stiftede tilbage i 2012.

Han har desuden en fortid hos firmaer som HP, IBM og ikke mindst Fujitsu Siemens, hvor han fra 2006 til 2010 beklædte forskellige poster som dansk og nordisk direktør. I mellemtiden har han også været forbi et job som direktør i konsulenthuset 7N, som han dog forlod i 2012.

Konica Minolta har igennem de seneste år flyttet sig fra at være en traditionel hardware leverandør inden for print og kopi til at være en it-servicevirksomhed med en bred vifte af både hardware- og softwareløsninger.

Med Wørzner ved roret signalerer Konica Minolta, at man ønsker at sætte yderligere tryk på salg og forretningsudvikling indenfor services og software-løsninger, der rækker ud over traditionel hardware inden for print og kopi.

"Jeg kommer med en dyb indsigt og 25 års erfaring fra it-industrien, hvor jeg har arbejdet for store systemintegratorer som IBM, HP og Fujitsu. Jeg tror, der er mange fælles træk på den rejse, som Konica Minolta gerne vil ud på med at opdyrke nye forretningsområder, hvor der kan skabes synergi med den nuværende print og kopiforretning," siger Lars Wørzner, som har været i forhandlinger om det nye job, efter at han for et par måneder siden blev kontaktet af en headhunter.

Samtidig med at han tiltræder hos Konica Minolta, bliver kunder og omkring 25 medarbejdere i hans nuværende firma 1C overtaget af konsulentfirmaet Zenit Consult, som dermed runder en volumen på mere end 200 medarbejdere.

"Zenit overtager 1C med hud og hår. Det er en business, hvor kritisk masse har en vis betydning. Jo flere kunder man har, jo nemmere er det at tiltrække konsulenter og omvendt. Og det bliver rigtig godt for både kunder og medarbejdere at komme ind i en lidt større konstellation. Så det er to dejlige begivenheder, der faldt i hak på samme tid," siger Lars Wørzner.

Læs også:

Erik Damgaard købt ud af 7N

Lars Wørzner forlader Fujitsu

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S