Lanceringsdato for Surface Pro 3 offentliggjort: Så snart kan du købe den

For et par måneder siden offentliggjorde Microsoft sin seneste Surface-model, Surface Pro 3. Nu er der kommet en dansk lanceringsdato og priser.

Artikel top billede

"Tredje gang er lykkens gang" lyder det gamle mundheld.

I hvert fald kommer Microsoft med sit tredje Surface Pro-produkt, som adresserer en del af de problemer, som tidligere Surfaceudgaver har haft: Tykkelsen, bedre skærmratio, længere batterilevetid og så videre.

I hvert fald hvis man skal tro Microsoft. Og nu er der så kommet en endelig dansk lanceringsdato sammen med de endelige vejledende udsalgspriser fra Microsoft.

Den 28. august bliver Surface Pro 3 sat på hylderne. Og priserne er på samme prisniveau, som de tidligere Surface-produkter har haft.

Surface Pro 3, Intel Core i3 / 64 GB: 6.199,- kroner
Surface Pro 3, Intel Core i5 / 128 GB: 7.799,- kroner
Surface Pro 3, Intel Core i5 / 256 GB: 10.049,- kroner
Surface Pro 3, Intel Core i7 / 256 GB: 11.999,- kroner
Surface Pro 3, Intel Core i7 / 512 GB: 15.149,- kroner
Dockingstation til Surface Pro 3: 1.579,- kroner (tilgængelig fra september)

Godt modtaget i udlandet
Prisen er næsten identisk med en tidligere omtalt pris for den tynde computer, hvilket altså bliver 7.799 kroner for den model, der nok bliver mest populær: i5/128 gigabyte.

Husk dog lige, at der samtidig skal et typecover til, da en Surface er nærmest ubrugelig uden. Det er 1.029 kroner oven i prisen.

Det store udland med blandt andet USA og England har allerede haft Surface Pro 3 i et stykke tid, og der har anmeldelserne været gode og positive for Microsofts tablet-hybrid.

Blandt andet skulle den nye kickstand være et betydeligt plus på den også noget tyndere Surface Pro 3.

Her på redaktionen er vi klar med en anmeldelse omkring lanceringstidspunktet.

Læs også:

Det siger eksperterne: Så god er er Surface Pro 3

Microsoft offentliggør ny og endnu tyndere Surface Pro

Det koster en Surface Pro 3 - og dens nærmeste konkurrenter

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S