Lanceringsdato for Surface Pro 3 offentliggjort: Så snart kan du købe den

For et par måneder siden offentliggjorde Microsoft sin seneste Surface-model, Surface Pro 3. Nu er der kommet en dansk lanceringsdato og priser.

Artikel top billede

"Tredje gang er lykkens gang" lyder det gamle mundheld.

I hvert fald kommer Microsoft med sit tredje Surface Pro-produkt, som adresserer en del af de problemer, som tidligere Surfaceudgaver har haft: Tykkelsen, bedre skærmratio, længere batterilevetid og så videre.

I hvert fald hvis man skal tro Microsoft. Og nu er der så kommet en endelig dansk lanceringsdato sammen med de endelige vejledende udsalgspriser fra Microsoft.

Den 28. august bliver Surface Pro 3 sat på hylderne. Og priserne er på samme prisniveau, som de tidligere Surface-produkter har haft.

Surface Pro 3, Intel Core i3 / 64 GB: 6.199,- kroner
Surface Pro 3, Intel Core i5 / 128 GB: 7.799,- kroner
Surface Pro 3, Intel Core i5 / 256 GB: 10.049,- kroner
Surface Pro 3, Intel Core i7 / 256 GB: 11.999,- kroner
Surface Pro 3, Intel Core i7 / 512 GB: 15.149,- kroner
Dockingstation til Surface Pro 3: 1.579,- kroner (tilgængelig fra september)

Godt modtaget i udlandet
Prisen er næsten identisk med en tidligere omtalt pris for den tynde computer, hvilket altså bliver 7.799 kroner for den model, der nok bliver mest populær: i5/128 gigabyte.

Husk dog lige, at der samtidig skal et typecover til, da en Surface er nærmest ubrugelig uden. Det er 1.029 kroner oven i prisen.

Det store udland med blandt andet USA og England har allerede haft Surface Pro 3 i et stykke tid, og der har anmeldelserne været gode og positive for Microsofts tablet-hybrid.

Blandt andet skulle den nye kickstand være et betydeligt plus på den også noget tyndere Surface Pro 3.

Her på redaktionen er vi klar med en anmeldelse omkring lanceringstidspunktet.

Læs også:

Det siger eksperterne: Så god er er Surface Pro 3

Microsoft offentliggør ny og endnu tyndere Surface Pro

Det koster en Surface Pro 3 - og dens nærmeste konkurrenter

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS