Lanceringsdato for Surface Pro 3 offentliggjort: Så snart kan du købe den

For et par måneder siden offentliggjorde Microsoft sin seneste Surface-model, Surface Pro 3. Nu er der kommet en dansk lanceringsdato og priser.

Artikel top billede

"Tredje gang er lykkens gang" lyder det gamle mundheld.

I hvert fald kommer Microsoft med sit tredje Surface Pro-produkt, som adresserer en del af de problemer, som tidligere Surfaceudgaver har haft: Tykkelsen, bedre skærmratio, længere batterilevetid og så videre.

I hvert fald hvis man skal tro Microsoft. Og nu er der så kommet en endelig dansk lanceringsdato sammen med de endelige vejledende udsalgspriser fra Microsoft.

Den 28. august bliver Surface Pro 3 sat på hylderne. Og priserne er på samme prisniveau, som de tidligere Surface-produkter har haft.

Surface Pro 3, Intel Core i3 / 64 GB: 6.199,- kroner
Surface Pro 3, Intel Core i5 / 128 GB: 7.799,- kroner
Surface Pro 3, Intel Core i5 / 256 GB: 10.049,- kroner
Surface Pro 3, Intel Core i7 / 256 GB: 11.999,- kroner
Surface Pro 3, Intel Core i7 / 512 GB: 15.149,- kroner
Dockingstation til Surface Pro 3: 1.579,- kroner (tilgængelig fra september)

Godt modtaget i udlandet
Prisen er næsten identisk med en tidligere omtalt pris for den tynde computer, hvilket altså bliver 7.799 kroner for den model, der nok bliver mest populær: i5/128 gigabyte.

Husk dog lige, at der samtidig skal et typecover til, da en Surface er nærmest ubrugelig uden. Det er 1.029 kroner oven i prisen.

Det store udland med blandt andet USA og England har allerede haft Surface Pro 3 i et stykke tid, og der har anmeldelserne været gode og positive for Microsofts tablet-hybrid.

Blandt andet skulle den nye kickstand være et betydeligt plus på den også noget tyndere Surface Pro 3.

Her på redaktionen er vi klar med en anmeldelse omkring lanceringstidspunktet.

Læs også:

Det siger eksperterne: Så god er er Surface Pro 3

Microsoft offentliggør ny og endnu tyndere Surface Pro

Det koster en Surface Pro 3 - og dens nærmeste konkurrenter

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S