Lanceringsdato for Surface Pro 3 offentliggjort: Så snart kan du købe den

For et par måneder siden offentliggjorde Microsoft sin seneste Surface-model, Surface Pro 3. Nu er der kommet en dansk lanceringsdato og priser.

Artikel top billede

"Tredje gang er lykkens gang" lyder det gamle mundheld.

I hvert fald kommer Microsoft med sit tredje Surface Pro-produkt, som adresserer en del af de problemer, som tidligere Surfaceudgaver har haft: Tykkelsen, bedre skærmratio, længere batterilevetid og så videre.

I hvert fald hvis man skal tro Microsoft. Og nu er der så kommet en endelig dansk lanceringsdato sammen med de endelige vejledende udsalgspriser fra Microsoft.

Den 28. august bliver Surface Pro 3 sat på hylderne. Og priserne er på samme prisniveau, som de tidligere Surface-produkter har haft.

Surface Pro 3, Intel Core i3 / 64 GB: 6.199,- kroner
Surface Pro 3, Intel Core i5 / 128 GB: 7.799,- kroner
Surface Pro 3, Intel Core i5 / 256 GB: 10.049,- kroner
Surface Pro 3, Intel Core i7 / 256 GB: 11.999,- kroner
Surface Pro 3, Intel Core i7 / 512 GB: 15.149,- kroner
Dockingstation til Surface Pro 3: 1.579,- kroner (tilgængelig fra september)

Godt modtaget i udlandet
Prisen er næsten identisk med en tidligere omtalt pris for den tynde computer, hvilket altså bliver 7.799 kroner for den model, der nok bliver mest populær: i5/128 gigabyte.

Husk dog lige, at der samtidig skal et typecover til, da en Surface er nærmest ubrugelig uden. Det er 1.029 kroner oven i prisen.

Det store udland med blandt andet USA og England har allerede haft Surface Pro 3 i et stykke tid, og der har anmeldelserne været gode og positive for Microsofts tablet-hybrid.

Blandt andet skulle den nye kickstand være et betydeligt plus på den også noget tyndere Surface Pro 3.

Her på redaktionen er vi klar med en anmeldelse omkring lanceringstidspunktet.

Læs også:

Det siger eksperterne: Så god er er Surface Pro 3

Microsoft offentliggør ny og endnu tyndere Surface Pro

Det koster en Surface Pro 3 - og dens nærmeste konkurrenter

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

    Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland