Sværm af ultrabillige tablet-computere på vej: Køb en tablet for et par hundrede kroner

Kinesisk chip-firma kan sælge ny-udviklet quad-core-chip for en flad 20'er til tablet-producenterne. Det vil forbrugerne snart komme til at mærke.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Kinesiske producenter kan være på vej med en sværm af ultrabillige tablet-computere, der vil kunne købes til et par hundrede kroner, når de rammer markedet.

De nye tablet-computere vil angiveligt komme med syv tommer-skærm og quad-core chip, der vil kunne levere en ganske hæderlig ydelse.

Man kan i dag på blandt andet Amazon i England købe simple tablet-computere til blot 300-400 kroner.

Mange af disse er udstyret med processorer fra kinesiske Allwinner.

Priserne ventes imidlertid snart at falde yderligere. Det skyldes, at Allwinner er på trapperne med sin nye quad-core A33-chip, som selskabet ventes at ville sælge til tablet-producenterne for blot omkring 20 kroner.

Disse nye og rasende billige chip vil levere langt bedre ydelse end de tidligere Allwinner-chip, ligesom de vil understøtte 1280x800-opløsning, ligesom de vil kunne rendere HD-video.

Stort marked

20 kroners-chippene er baseret på ARM's Cortex A7-design, som kineserne har ladet sig inspirere godt og grundigt af.

Der findes et stort marked for de helt billige chip, som en række forskellige såkaldte 'no name'-producenter anvender i deres maskiner.

Ikke mindst HP og Acer ventes at holde et vågent øje med produktionen, da disse selskabers billigste tablet-computer koster godt 1.000 kroner.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau er produktionen af de nye A33-chip i fuld gang, og de første prototyper af de billige tablet-computere ligger klar.

Hovedbestanddelen af producenterne ligger i kinesiske Shenzhen.

Læs også:

Test: Super-billig - og fornuftig - Android-tablet

Her er Indiens ultrabillige tablet: 7 tommer til 250 kr.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job