Sværm af ultrabillige tablet-computere på vej: Køb en tablet for et par hundrede kroner

Kinesisk chip-firma kan sælge ny-udviklet quad-core-chip for en flad 20'er til tablet-producenterne. Det vil forbrugerne snart komme til at mærke.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Kinesiske producenter kan være på vej med en sværm af ultrabillige tablet-computere, der vil kunne købes til et par hundrede kroner, når de rammer markedet.

De nye tablet-computere vil angiveligt komme med syv tommer-skærm og quad-core chip, der vil kunne levere en ganske hæderlig ydelse.

Man kan i dag på blandt andet Amazon i England købe simple tablet-computere til blot 300-400 kroner.

Mange af disse er udstyret med processorer fra kinesiske Allwinner.

Priserne ventes imidlertid snart at falde yderligere. Det skyldes, at Allwinner er på trapperne med sin nye quad-core A33-chip, som selskabet ventes at ville sælge til tablet-producenterne for blot omkring 20 kroner.

Disse nye og rasende billige chip vil levere langt bedre ydelse end de tidligere Allwinner-chip, ligesom de vil understøtte 1280x800-opløsning, ligesom de vil kunne rendere HD-video.

Stort marked

20 kroners-chippene er baseret på ARM's Cortex A7-design, som kineserne har ladet sig inspirere godt og grundigt af.

Der findes et stort marked for de helt billige chip, som en række forskellige såkaldte 'no name'-producenter anvender i deres maskiner.

Ikke mindst HP og Acer ventes at holde et vågent øje med produktionen, da disse selskabers billigste tablet-computer koster godt 1.000 kroner.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau er produktionen af de nye A33-chip i fuld gang, og de første prototyper af de billige tablet-computere ligger klar.

Hovedbestanddelen af producenterne ligger i kinesiske Shenzhen.

Læs også:

Test: Super-billig - og fornuftig - Android-tablet

Her er Indiens ultrabillige tablet: 7 tommer til 250 kr.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg