Microsoft slår igen mod konkurrent: Gør C5 fuldt mobil

Ny version af Microsofts rent danske økonomisystem tager kampen op mod den hårdeste konkurrent på markedet.

Artikel top billede

Godt et år efter at Microsoft relancerede sit populære økonomisystem, Dynamics C5, er softwaregiganten nu klar med den første opdatering under navnet C5 2015, der - ligesom den nye Windows 10 - kan køre på tværs af hardwareplatforme.

Den største nyhed i den nye version er, at C5 nu bliver tilgængelig på tablets, så slutkunden kan hive data ind og ud af sit økonomisystem, mens man er på farten.

Microsofts partnerchef for Dynamics, Maja Løve Dybdahl, fortæller, at C5 med den nye version nu kan køre både som lokalt installeret applikation, via en web-browser, på Sharepoint-platformen og altså som noget helt nyt som app på tablets.

Samtidig kan den nye version opsættes med fuld integration med Office-pakken og Microsofts CRM-løsninger, ligesom flere C5-forhandlere allerede har udviklet brancherettede løsninger til smartphones.

"Udviklingen af den nye C5-version er sket i tæt samarbejde med en række af vores partnere, hvor vi har lyttet til deres ønsker til ny funktionaliteter, som kunderne efterspørger" siger Maja Løve Dybdahl.

Presset af konkurrent

C5-systemet har de seneste år været i hård konkurrence med et andet rent dansk produkt economics, som ifølge flere forhandlere har kapret mange kunder i den lave ende af det danske ERP-marked, hvor C5 i årevis har været en dominerende spiller.

Men med den nye version får C5-forhandlerne samtidig et tydeligt signal om, at softwaregiganten ikke har tænkt sig at overgive sig, men i stedet vil fortsætte udviklingen af C5 i hvert fald ind i det næste årti.

Kampen mod economics spidsede for alvor til, da Microsoft i fjor åbnede motorhjelmen på C5 og udskiftede systemets DOS-baserede kerne med den samme teknologi, som benyttes i søsterproduktet Dynamics NAV - der oprindeligt nedstammer fra det ligeledes danske Navision.

Det skifte har ifølge Maja Løve Dybdahl været en succes med en stigning i salget på "plus 20 procent", som hun udtrykker det.

Hun ønsker dog ikke at give mere præcise tal for salget af C5 eller andre af Microsofts ERP-produkter som NAV og enterprise-løsningen Dynamics AX. Heller ikke konkurrencen fra economics er noget Microsoft har nogle officiel holdning til.

"Vi har indfriet de mål, vi har sat os, og vi kigger os ikke tilbage," lyder det kortfattet fra Maja Løve Dybdahl.

Forhandlere er glade

Microsoft har i dag mere end 100 partnere, der baserer større eller mindre dele af deres forretning på salg af C5- løsninger. Og der bliver den nye version tilsyneladende godt modtaget.

Fra store C5-forhandlere som Norriq og Inventio lyder meldingen, at man glæder sig til at komme i gang med at præsentere kunderne for de mulighederne i den nye C5-version.

"Specielt tablet-app'en er en vigtig nyhed, som mange af vores kunder efterspørger," lyder det fra direktør Thomas Klavsen fra Inventio.

Hos en af de mindre forhandlere - Concept Data i Herning - er der også tilfredshed med den nye C5-version.

"Det er en fin udvikling. Den gamle firkantede pc-verden forsvinder, og nu kan man afvikle systemet på en tablet. Og rent grafisk ser det mere lækkert ud. Det er nemmere at forstå for brugerne, og det har Microsoft ramt godt i tablet-versionen," lyder det fra Concept Datas direktør, Kris Klintebæk.

Han glæder sig samtidig over, at Microsoft nu har svaret igen på konkurrencen fra economics.

"Economics har udviklet sig til en kæmpetrussel for C5-forhandlerne. Der er hård konkurrence, og Microsoft har været længe om at få en ny version op og køre, som kan konkurrere med economics. Det har de rettet op på nu," siger Kris Klintebæk.

Læs også:

C5-forhandlere går i krig mod e-conomic

Microsoft skrotter dansk it-klassiker

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura