Så lang tid levetid har din harddisk inden den går ned

25.000 harddiske er blevet tracket i årevis. Se her, hvor lang tid din disk statistisk set vil kunne overleve ved flittig brug.

Artikel top billede

Ikke mange ting er så vitale i din computer som harddisken, som jo er en sliddel i kraft af dens konstante roteren.

Som alle andre sliddele har harddisken en begrænset levetid, men den er længere, end vi måske tror.

Det viser nye målinger fra storagefirmaet BackBlase, der i fire år har tracket 25.000 harddiske i selskabets storage-center, hvor harddiske kører konstant.

Tallene viser, at godt hver fjerde harddisk - 26 procent - gik i stykker i løbet af de fire år, hvor målingerne er blevet foretaget.

Omkring hver 20. harddisk i målingen er gået i stykker i løbet af de første halvandet år - primært på grund af produktionsfejl, der altså viser sig relativt hurtigt, efter at harddisken er blevet taget i brug.

Når din harddisk således at køre i de første halvandet år uden at dø, er der en god chance for, at den er bygget ordentligt.

Slitagetegn

Ifølge målingerne fra BackBlase begynder de første slitagetegn typisk at vise sig efter tre års brug, hvor selskabet kan måle en massiv stigning i antal fejl og nedbrud i de målte harddiske.

I målingens tredje og fjerde år er omkring 12 procent af de målte harddiske således ramt af årlige fejl og nedbrud.

Harddiske er dog mere solide end forventet.

Tallene viser nemlig, at mere end 90 procent af de målte harddiske stadig var i brug, tre år efter at selskabet begyndte at indsamle data.

Efter fire år var næsten 80 procent stadig i brug, hedder det.

Alligevel understreger tallene, at det fortsat er vigtigt at sørge for at tage back up af alle vitale data, da der altså er en risiko for, at din harddisk går ned - enten relativt hurtigt eller efter tre års brug.

BackBlaze har haft sin datafarm i gang i fem år og kan derfor ikke med sikkerhed sige, hvor lang tid en gennemsnitlig harddisk kan leve.

Dog viser en fremskrivning, som selskabet har udarbejdet på baggrund af de kendte nedbruds-tal, at mere end halvdelen af selskabets harddiske vil overleve i seks år.

Læs også:

Stor som et køleskab: Se harddiskens utrolige udvikling

Dette er (måske) de mindst stabile pc'er og tablets

Helt ny type harddisk realiserer årtier gammel drøm

Husk det nu: Tag backup af din Gmail- og Facebook-konto

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS