Microsoft kårer: Her er de allerbedste Microsoft-partnere i Danmark

Der var både nye og kendte ansigter på præmieskammelen, da Microsoft satte navne på sine kæledægger blandt sine tusindvis af danske partnere.

Artikel top billede

Glade vindere. Microsofts danske direktør Niels Soelberg (th) og partnerchef Kamilla Jørning Roost (th) lykønskede løsnings- og konsulenthuset Proactive med prisen som bedste danske partner i 2014. Proactives direktør Max Sejbæk er nummer tre fra højre.

Den københavnske cloud- og konsulenthus Proactive kan nu for anden gang i sin tilværelse smykke sig med titlen som den bedste Microsoft-partner på det danske it-marked.

Prisen blev uddelt i torsdag aften ved et arrangement i opera-huset i København, hvor i alt 70 partere kappedes om softwaregigantens partner priser i hele 24 forskellige kategorier.

Og den mest prestigefyldte pris som årets partner gik altså til Proactive, som også vandt kategorierne cloud services og kundetilfredshed.

"ProActive har gennem mange år været en stærk cloud-partner, som meget tidligt har baseret hele deres forretning på Microsofts cloud-løsninger. Selskabet har vist høje vækstrater år efter år og er innovative, proaktive og dedikerede i deres forretningsudvikling og kundeleverancer," lød det i begrundelsen fra Microsofts nyudnævnte partnerchef Kamilla Jørning Roost.

Hun fik også flettet ind, at Proactive har vist, at selskabet følger sine projekter helt til dørs - også når alt ikke går helt efter planen.

Leder man efter en rød tråd i flokken af partnerpriser viste årets uddeling endnu en gang, at Microsoft er særligt begejstret for partnere, som på den ene side satser hårdt på at opbygge deres forretning på en kerne af Microsofts teknologier og produkter indenfor især cloud, mobility.

Derfor var der da også mange gammelkendte ansigter fra det danske Microsoft-univers, som kunne tage hjem med en eller flere udmærkelser i mylderet af special-priser.

Sidste års overordnede vinder som årets partner, Netcompany, kan således fortsat kalde sig den bedste enterprise-partner.

Og indenfor Microsofts ERP-teknologier var det veteraner som Columbus, EG og SMB-eksperterne fra Inventio, der løb med priserne.

Andre gamle kendinge blandt prismodtagerne var firmaer som Venzo, 2ndC, NetDesign og Crayon.

På en anden led afspejler listen over priskategorier dog også, at Microsoft er på vej en transformation, hvor man satser på at kunne levere produkter på tværs af platforme og devices. Partnere og forhandlere, der er klar til at tilpasse sig den strategi er tydeligvis de mest populære i Microsoft danske afdeling.

Det afspejler sig i nye priskategorier som "devices" og "mobility solutions", som blev vundet af henholdsvis Dell, Venzo og det kun fire år gamle firma Bluefragments.

Et andet nystartet firma, der nu er inde i varmen, er Adactit, som med kun tre år på bagen vandt prisen indenfor "social og collaboration".

Bluefragments og Adactit har i øvrigt tidligere Microsoft-chefer som stiftere og direktører - nemlig Jon Bille og Jesper Grønbæk.

Du kan se den komplette liste over prismodtagere i boksen til højre for denne artikel.

Læs også:

Ny dansk Microsoft-chef: Her er kravene til vores forhandlere

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S