Microsoft kårer: Her er de allerbedste Microsoft-partnere i Danmark

Der var både nye og kendte ansigter på præmieskammelen, da Microsoft satte navne på sine kæledægger blandt sine tusindvis af danske partnere.

Artikel top billede

Glade vindere. Microsofts danske direktør Niels Soelberg (th) og partnerchef Kamilla Jørning Roost (th) lykønskede løsnings- og konsulenthuset Proactive med prisen som bedste danske partner i 2014. Proactives direktør Max Sejbæk er nummer tre fra højre.

Den københavnske cloud- og konsulenthus Proactive kan nu for anden gang i sin tilværelse smykke sig med titlen som den bedste Microsoft-partner på det danske it-marked.

Prisen blev uddelt i torsdag aften ved et arrangement i opera-huset i København, hvor i alt 70 partere kappedes om softwaregigantens partner priser i hele 24 forskellige kategorier.

Og den mest prestigefyldte pris som årets partner gik altså til Proactive, som også vandt kategorierne cloud services og kundetilfredshed.

"ProActive har gennem mange år været en stærk cloud-partner, som meget tidligt har baseret hele deres forretning på Microsofts cloud-løsninger. Selskabet har vist høje vækstrater år efter år og er innovative, proaktive og dedikerede i deres forretningsudvikling og kundeleverancer," lød det i begrundelsen fra Microsofts nyudnævnte partnerchef Kamilla Jørning Roost.

Hun fik også flettet ind, at Proactive har vist, at selskabet følger sine projekter helt til dørs - også når alt ikke går helt efter planen.

Leder man efter en rød tråd i flokken af partnerpriser viste årets uddeling endnu en gang, at Microsoft er særligt begejstret for partnere, som på den ene side satser hårdt på at opbygge deres forretning på en kerne af Microsofts teknologier og produkter indenfor især cloud, mobility.

Derfor var der da også mange gammelkendte ansigter fra det danske Microsoft-univers, som kunne tage hjem med en eller flere udmærkelser i mylderet af special-priser.

Sidste års overordnede vinder som årets partner, Netcompany, kan således fortsat kalde sig den bedste enterprise-partner.

Og indenfor Microsofts ERP-teknologier var det veteraner som Columbus, EG og SMB-eksperterne fra Inventio, der løb med priserne.

Andre gamle kendinge blandt prismodtagerne var firmaer som Venzo, 2ndC, NetDesign og Crayon.

På en anden led afspejler listen over priskategorier dog også, at Microsoft er på vej en transformation, hvor man satser på at kunne levere produkter på tværs af platforme og devices. Partnere og forhandlere, der er klar til at tilpasse sig den strategi er tydeligvis de mest populære i Microsoft danske afdeling.

Det afspejler sig i nye priskategorier som "devices" og "mobility solutions", som blev vundet af henholdsvis Dell, Venzo og det kun fire år gamle firma Bluefragments.

Et andet nystartet firma, der nu er inde i varmen, er Adactit, som med kun tre år på bagen vandt prisen indenfor "social og collaboration".

Bluefragments og Adactit har i øvrigt tidligere Microsoft-chefer som stiftere og direktører - nemlig Jon Bille og Jesper Grønbæk.

Du kan se den komplette liste over prismodtagere i boksen til højre for denne artikel.

Læs også:

Ny dansk Microsoft-chef: Her er kravene til vores forhandlere

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kollegaer med stærke styringskompetencer til nyoprettet CIO-kontor i IT-staben

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

It-projektleder med international sigte til Koncern IT

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior arkitekt med mod på at opbygge Materielstabens nye tværgående arkitekturelement

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS