Apple giver kold skulder til Tech Data: Får ikke lov at sælge iPhone i Danmark

Distributøren Tech Data må opgive at få fingre i en trecifret millionforretning, efter at Apple i stedet har valgt at satse på at distribuere iPhone gennem en af ærkerivalerne på det danske marked.

Artikel top billede

Apple har indgået aftale med den amerikanske distributør Ingram Micro, som nu skal stå for at distribuere iPhones til Danmark.

Aftalen er en streg i regningen for Ingram Micros konkurrent Tech Data, som i forvejen har Apples tablets og bærbare computere på hylderne.

Tech Data havde ellers sat næsen op efter at komme ind i den danske iPhone-varme.

Frem til juli i år stod Tech Data for at teste Apples nye distributions-setup, men efter en udbudsrunde valgte Apple altså i sidste ende alene at satse på konkurrenten.

Testperiode

"Apple har kørt en testperiode for at se, om de skulle have iPhone-distribution i Danmark. Det har de så fundet ud af, giver mening rent forretningsmæssigt, og de har så valgt at køre videre med Ingram Micro alene," fortæller Jacob Nissen, der er Tech Datas nordiske chef for forretningsudvikling indenfor mobil-markedet.

Han ønsker ikke at oplyse, hvor stor en omsætning Tech Data i Danmark nu går glip af, men en vurdering i branchen lyder på, at Ingram Micro i Danmark vil få et salg på et trecifret millionbeløb.

Apples aftale med Ingram Micro trådte i kraft i august i år, og den betyder, at Apple har taget endnu et skridt i retning af en mere åben tilgang til erhvervsmarkedet.

Det kan du læse mere om her.

Når det gælder salg af mobiltelefoner har Apples salgsstrategi hidtil været fokuseret på en kombination af direkte salg til forbrugerne og salg gennem store teleoperatører, som har stået for hovedparten af iPhone-salget. Det samarbejde fortsætter som hidtil.

Derudover har Apple aftaler med en række udvalgte it-forhandlere, som eksempelvis Atea, Comm2ig og rene Apple-butikker som Humac.

Læs også:

Apples erhvervs-planer tager form: Sådan skal du kapres som kunde

Ingram Micro tilbage i Danmark

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos