Atea-veteraner går sammen i nyt selskab - vil på storhugst blandt Ateas kunder

Sammen med tre gamle kolleger etablerer tidligere koncernchef i Atea, Claus Hougesen, ny it-leverandør, der skal blive en seriøs udfordrer. Det kommer til at koste Atea en masse kunder, lyder en vurdering.

Artikel top billede

Fire tidligere top-chefer fra it-giganten Atea etablerer et nyt hardwarefirma, 3Ait, som inden for få år har som mål at skabe en omsætning på en milliard kroner.

Udover Ateas tidligere koncernchef Claus Hougesen består chef-kvartetten i det nye firma af Atea-veteranerne Peter Trans, der er tidligere koncerndirektør i Atea, samt de to tidligere Atea-salgsdirektører Kim Holtum Schouw og Carsten Ritzau.

Alle fire har forladt Atea indenfor det seneste trekvarte år, men er altså allerede nu igen på banen med deres eget forretningsprojekt, som til forveksling ligner en direkte udfordring af deres gamle arbejdsgiver.

Det nye firma er bygget på købet af det svenske selskab Informationsteknik, som i dag er specialiseret indenfor AV/video-løsninger.

De fire partnere har tilsammen skudt omkring 20 millioner kroner ind i selskabet, som efter planen over de næste år skal udvikles til at omfatte salg af it-infrastruktur fra klienter og devices til ydelser indenfor netværk og datacenter/cloud.

En "fokuseret" leverandør

Claus Hougesen siger til Computerworld, at det nye firma har et stort potentiale som "fokuseret leverandør af it-infrastruktur" til både private og offentlige kunder.

Det er desuden planen, at etablere sig med salg til både det danske, svenske og norske marked, siger han.

"Mange af de store spillere bevæger sig op i værdikæden og er fokuseret på outsourcing, så vi satser benhårdt på en verdens klasse supply chain kombineret med produkt-nære services og konsulentydelser til konkurrencedygtige priser. Med den erfaring og de midler, vi går ind i det her med, tror vi da, at vi kan bygge en god forretning op over de næste år," siger Claus Hougesen.

Den beskrivelse ligner langt hen ad vejen en udfordring af netop Atea. Claus Hougesen er dog meget tilbageholdende med at udpege de firmaer, som den nye forhandler skal ud og konkurrere med. I første omgang gælder det om at skabe vækst i den eksisterende forretning, og så bygge videre derfra, siger han.

Klar til opkøb

"Vi skal ud og erobre flere kunder. Men jeg tror ikke, der er nogle, der skal ryste i bukserne, for der er masser af forretning derude. Skal vi op og have en milliard i omsætning, skal vi gøre det bedre, smartere og mere effektivt for kunderne, og hvis en kunde beder os om at sende dem et tilbud, så vil vi da gøre det," siger Claus Hougesen, som samtidig bebuder, at 3Ait vil bruge opkøb som en vej til at udvide forretningen.

Han har allerede fået flere henvendelser fra firmaer, som gerne vil være en del af den nye leverandør.

"Bare her i dag har vi fået fire henvendelser fra mellemstore forhandlere, som er interesserede i at blive købt op," siger Claus Hougesen.

Kommer til at koste Atea kunder

De store planer i 3Ait har allerede fået øjenbrynene til at løfte sig flere steder i branchen. En kilde med mange års erfaring fra salg af hardware-løsninger vurderer, at det nye selskab vil skabe en "masse støj i branchen", som det udtrykkes.

"Folkene bag det nye selskab har et helt formidabelt netværk blandt kunder og andre leverandører, og du kan være stensikker på, at det her kommer til at koste Atea en masse kunder," siger kilden til Computerworld.

Udover de fire topnavne har det nye selskab allerede hentet den første medarbejder med over fra Atea.

Og Claus Hougesen fortæller, at man allerede inden sommerferien regner med at skulle ansætte mellem 20 og 30 nye medarbejdere indenfor blandt andet salg og teknik.

Læs også:

Atea i kæmpe omstrukturering: Ny topchef indsætter ny ledelse

Atea-ejer: "Jeg er ikke nogen steder, hvor jeg ikke har kontrol"

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S