Bliv bedre til Excel del 4: Hvordan får man en overskrift til at fylde flere celler - og tre andre gode Excel-tips

Bliv bedre til Excel: Excel er et program, som kan bruges til næsten alt. Men det kræver sit at kunne finde rundt i mellem de mange genveje og utallige muligheder. Her er fire gode tricks, som du burde kende.

Artikel top billede

Excel. Et program som de fleste på et eller andet tidspunkt har prøvet at arbejde med. Ofte kan det virke uoverskueligt, og lykkes det endelig, så er det måske med en masse bøvl og besvær. 


Men sådan behøver det slet ikke være. IDG Kurser har en vifte af kurser i Excel på forskellige niveauer, hvor Excel-guruen Ernst Lohse viser dig alle de tips og tricks, som du har manglet i Excel. Lyden af "Ah, så du gør sådan," lyder ofte fra kursus-lokalerne. 

Du kan læse mere om IDG's Excel-kurser her

Vi har spurgt Ernst Lohse hvilke små tricks, som du bare må kende. De følgende tips og genveje virker til Excel 2010, men burde langt hen ad vejen også virke til Excel 2013 (Office 365). Det har resulteret i en række artikler, som vil indeholde tips samt en gif eller billede til at illustrere tippet. 

1. Lav en overskrift over en tabel, som fylder ud over én celle
Det kan ofte være nødvendigt at lave en rubrik, som er længere end cellen, som der skrives i. 

Lav en overskrift i en celle, og tryk Ctrl+Enter for at blive i feltet med markøren.

Markér derefter så mange felter, som din overskrift skal være i. Vælg derefter Flet og Centrer i "Justering".

2. Få flere felter til at mimikere ét

Har du taget en model fra sidste år, som hedder "Budget 2014" og har rettet al teksten til "Budget 2015", så gør det rigtig ondt indeni, når du får det printet, og du har glemt et "budget 2014" et sted...

Undgå den slags fejl ved at få overskrifter og lignende til at rette sig ind efter ét felt. 

Tryk på et felt og skriv =(tryk derefter på det ønskede felt, som skal kopieres.)

Ændrer du derefter teksten i din overskrift, så følger ændringen med alle de steder, som du har linket til din overskrift.

Et eksempel kunne være ved at skrive overskriften på et budget (Budget 2014), og få andre steder, hvor der skal stå "budget 2014" til at rette sig ind efter dette.

3.  Tjek en formel for Sand/falsk

Arbejder du med sand/falsk-formler, kan det være rart at finde ud af, om formlen virker, eller hvad den giver i det specifikke punkt i formlen.

Vælg din formel og Markér det valgte stykke, som skal regnes ud. Tryk derefter F9 for at se, om det er sandt eller falsk. Tryk Esc for at komme væk igen. 

Trykker du Enter, fjerner du det markerede formel og indsætter i stedet udregningen. Dette kan give problemer senere.

4. Formater tal, så det har tusind-indikatorer
Vælg dine tal-data og tryk Ctrl+Shift+1. Brug ikke 000-tasten som sidder under "Tal" i menuen i toppen. Den er tiltænkt revisorer, så med mindre at du laver revisionsarbejde, så bør du holde dig fra den knap.  

Læs også: Bliv bedre til Excel: Her har du fire gode tricks som du (sikkert) ikke kender

SOS International

Fagligt ambitiøs Scrum Master

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Annonceindlæg fra Opentext

Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura