Konkursbegæringer på stribe hos dødsdømte TDC Erhvervscentre

Konsekvenserne af TDC's beslutning om at opsige 60 partneraftaler slår nu for alvor igennem rundt omkring i landet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC valgte i efteråret at opsige 60 partneraftaler rundt omkring i landet, så selskabet gik fra 65 partnere til blot fem.

Atea var en af de partnere, der blev opsagt af TDC.

I december meddelte Atea imidlertid, at koncernen havde indgået et samarbejde med 14 af de ellers dødsdømte erhvervscentre, så de fra den 1. marts bliver forhandlere af Ateas produkter og løsninger.

Det kan du læse mere om her.

"Vi er af den overbevisning, at kunderne er interesserede i at møde deres it-leverandør lokalt. Da TDC for nylig opsagde partnerskabet både med de lokale erhvervscentre og med Atea, lukkede det en dør for os og åbnede 14 nye," udtalte direktør Søren Jensen, Future Business i Atea.

"Aftalen vil sikre fremtiden og mange arbejdspladser for de opsagte TDC Erhvervscentre, og samtidig bliver Ateas lokale forankring markant styrket."

Flere konkursbegæringer

Efterdønningerne af TDC's beslutning om at opsige de 60 partneraftaler er dog stadig dramatiske - også selvom Atea altså indgår samarbejder med nogle af de dødsdømte centre.

Ifølge Statstidende er TDC Mobil Center Sønderjylland netop begæret konkurs.

I december måtte TDC Erhvervscenter Næstved også indgive en konkursbegæring.

Og her stopper lukningerne af de tidligere TDC Erhvervscentre slet ikke.

Computerworld erfarer fra en læser, at tre af de 14 erhvervscentre, som Atea ellers ville indgå et samarbejde med, nu falder fra aftalen - og dermed går konkurs.

Foruden TDC Mobil Center Sønderjylland drejer det sig om yderligere to centre i Jylland, hvor medarbejderne skal være blevet fritstillet i fredags.

Ingen af de to konkursbegæringer fremgår dog endnu af Statstidende, og Computerworld har ikke kunnet få det bekræftet fra centrene selv, da telefonen ikke bliver taget.

Atea bekræfter dog, at de 14 centre, det oprindeligt drejede sig om, nu er nede på 11. 

Derfor opsagde TDC aftalerne

Henrik Kauffmann, underdirektør i TDC Erhverv med ansvar for partnere, har forklaret til Computerworld, TDC opsagde aftalerne, fordi "kunderne blev forvirrede af, at de blev kontaktet fra alle mulige forskellige partnere og for den sags skyld også af TDC - og der var ikke nogen koordination omkring det."

"TDC kan ikke leve med, at det giver dårlige kundeoplevelser, at vi ligger og nærmest spammer vores kunder," sagde Henrik Kauffmann til Computerworld.

De partnere, der fik opsagt deres aftale med TDC, måtte dermed ikke længere benytte navnet "TDC Erhvervscenter" eller forhandle TDC's abonnementer.

Læs også:

Atea genopliver dødsdømte TDC Erhvervscentre med overraskende plan

TDC opsagde 60 partneraftaler: Nu overvejer Atea fremtiden med TDC

TDC opsagde 60 partneraftaler: Kunderne blev spammet

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S