Konkursbegæringer på stribe hos dødsdømte TDC Erhvervscentre

Konsekvenserne af TDC's beslutning om at opsige 60 partneraftaler slår nu for alvor igennem rundt omkring i landet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC valgte i efteråret at opsige 60 partneraftaler rundt omkring i landet, så selskabet gik fra 65 partnere til blot fem.

Atea var en af de partnere, der blev opsagt af TDC.

I december meddelte Atea imidlertid, at koncernen havde indgået et samarbejde med 14 af de ellers dødsdømte erhvervscentre, så de fra den 1. marts bliver forhandlere af Ateas produkter og løsninger.

Det kan du læse mere om her.

"Vi er af den overbevisning, at kunderne er interesserede i at møde deres it-leverandør lokalt. Da TDC for nylig opsagde partnerskabet både med de lokale erhvervscentre og med Atea, lukkede det en dør for os og åbnede 14 nye," udtalte direktør Søren Jensen, Future Business i Atea.

"Aftalen vil sikre fremtiden og mange arbejdspladser for de opsagte TDC Erhvervscentre, og samtidig bliver Ateas lokale forankring markant styrket."

Flere konkursbegæringer

Efterdønningerne af TDC's beslutning om at opsige de 60 partneraftaler er dog stadig dramatiske - også selvom Atea altså indgår samarbejder med nogle af de dødsdømte centre.

Ifølge Statstidende er TDC Mobil Center Sønderjylland netop begæret konkurs.

I december måtte TDC Erhvervscenter Næstved også indgive en konkursbegæring.

Og her stopper lukningerne af de tidligere TDC Erhvervscentre slet ikke.

Computerworld erfarer fra en læser, at tre af de 14 erhvervscentre, som Atea ellers ville indgå et samarbejde med, nu falder fra aftalen - og dermed går konkurs.

Foruden TDC Mobil Center Sønderjylland drejer det sig om yderligere to centre i Jylland, hvor medarbejderne skal være blevet fritstillet i fredags.

Ingen af de to konkursbegæringer fremgår dog endnu af Statstidende, og Computerworld har ikke kunnet få det bekræftet fra centrene selv, da telefonen ikke bliver taget.

Atea bekræfter dog, at de 14 centre, det oprindeligt drejede sig om, nu er nede på 11. 

Derfor opsagde TDC aftalerne

Henrik Kauffmann, underdirektør i TDC Erhverv med ansvar for partnere, har forklaret til Computerworld, TDC opsagde aftalerne, fordi "kunderne blev forvirrede af, at de blev kontaktet fra alle mulige forskellige partnere og for den sags skyld også af TDC - og der var ikke nogen koordination omkring det."

"TDC kan ikke leve med, at det giver dårlige kundeoplevelser, at vi ligger og nærmest spammer vores kunder," sagde Henrik Kauffmann til Computerworld.

De partnere, der fik opsagt deres aftale med TDC, måtte dermed ikke længere benytte navnet "TDC Erhvervscenter" eller forhandle TDC's abonnementer.

Læs også:

Atea genopliver dødsdømte TDC Erhvervscentre med overraskende plan

TDC opsagde 60 partneraftaler: Nu overvejer Atea fremtiden med TDC

TDC opsagde 60 partneraftaler: Kunderne blev spammet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S