Konkursbegæringer på stribe hos dødsdømte TDC Erhvervscentre

Konsekvenserne af TDC's beslutning om at opsige 60 partneraftaler slår nu for alvor igennem rundt omkring i landet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC valgte i efteråret at opsige 60 partneraftaler rundt omkring i landet, så selskabet gik fra 65 partnere til blot fem.

Atea var en af de partnere, der blev opsagt af TDC.

I december meddelte Atea imidlertid, at koncernen havde indgået et samarbejde med 14 af de ellers dødsdømte erhvervscentre, så de fra den 1. marts bliver forhandlere af Ateas produkter og løsninger.

Det kan du læse mere om her.

"Vi er af den overbevisning, at kunderne er interesserede i at møde deres it-leverandør lokalt. Da TDC for nylig opsagde partnerskabet både med de lokale erhvervscentre og med Atea, lukkede det en dør for os og åbnede 14 nye," udtalte direktør Søren Jensen, Future Business i Atea.

"Aftalen vil sikre fremtiden og mange arbejdspladser for de opsagte TDC Erhvervscentre, og samtidig bliver Ateas lokale forankring markant styrket."

Flere konkursbegæringer

Efterdønningerne af TDC's beslutning om at opsige de 60 partneraftaler er dog stadig dramatiske - også selvom Atea altså indgår samarbejder med nogle af de dødsdømte centre.

Ifølge Statstidende er TDC Mobil Center Sønderjylland netop begæret konkurs.

I december måtte TDC Erhvervscenter Næstved også indgive en konkursbegæring.

Og her stopper lukningerne af de tidligere TDC Erhvervscentre slet ikke.

Computerworld erfarer fra en læser, at tre af de 14 erhvervscentre, som Atea ellers ville indgå et samarbejde med, nu falder fra aftalen - og dermed går konkurs.

Foruden TDC Mobil Center Sønderjylland drejer det sig om yderligere to centre i Jylland, hvor medarbejderne skal være blevet fritstillet i fredags.

Ingen af de to konkursbegæringer fremgår dog endnu af Statstidende, og Computerworld har ikke kunnet få det bekræftet fra centrene selv, da telefonen ikke bliver taget.

Atea bekræfter dog, at de 14 centre, det oprindeligt drejede sig om, nu er nede på 11. 

Derfor opsagde TDC aftalerne

Henrik Kauffmann, underdirektør i TDC Erhverv med ansvar for partnere, har forklaret til Computerworld, TDC opsagde aftalerne, fordi "kunderne blev forvirrede af, at de blev kontaktet fra alle mulige forskellige partnere og for den sags skyld også af TDC - og der var ikke nogen koordination omkring det."

"TDC kan ikke leve med, at det giver dårlige kundeoplevelser, at vi ligger og nærmest spammer vores kunder," sagde Henrik Kauffmann til Computerworld.

De partnere, der fik opsagt deres aftale med TDC, måtte dermed ikke længere benytte navnet "TDC Erhvervscenter" eller forhandle TDC's abonnementer.

Læs også:

Atea genopliver dødsdømte TDC Erhvervscentre med overraskende plan

TDC opsagde 60 partneraftaler: Nu overvejer Atea fremtiden med TDC

TDC opsagde 60 partneraftaler: Kunderne blev spammet

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S