World Backup Day: Husk det - så vi slipper for voksne mænd, der tuder

Rigtige mænd tager ikke backup, de græder, lyder et it-ordsprog. Men sådan behøver det ikke at være. I dag er det World Backup Day. Husk det nu.

Artikel top billede

Dump: Youtube.

Har du husket at tage en backup for nylig?

Hvis ikke, så er du langt fra den eneste.

For at sprede opmærksomheden omkring vigtigheden af en backup og derved mulighed for at genskabe de digitale billeder, dokumenter eller filer, der har hobet sig op på harddisken, er 31. marts blevet udråbt til World Backup Day.

Ifølge websiden er det kun én ud af fire, der sørger for at have en ordentlig kopi af ettaller og nuller, og alene i år er der 60.000.000 computere, der vil fejle og stå med et behov for at blive genfodret med data.

Ligeledes kan du læse, at 113 smartphones bliver stjålet eller mistet hvert eneste minut året rundt og en ud af 10 computere bliver inficeret med ondsindet kode hver eneste måned.

World Backup Day har til formål at uddanne og motivere offentligheden om vigtigheden af at tage forholdsregler, der beskytter og sikre deres mest værdifulde digitale oplysninger.

På siden får du også hjælp til, hvordan du selv kan bygge en kopi eller bruge skyen til at holde styr på den ekstra udgave af dine data

Læs også: I problemer? Sådan får du styr på storage og backup

Rigtige mænd tager backup

Og data betyder naturligvis mere for os end hardware-dimserne.

Vi bliver faktisk tre gange mere ulykkelige, hvis vi mister vores fotos, end hvis vi mister vores telefon, computer eller tablet, viser en undersøgelse foretaget af databeskyttelses-virksomheden Acronis

Acronis har som optakt til World Backup Day spurgt end 350 forbrugere, hvordan de værdsætter og beskytter de oplysninger, der er placeret på deres computerenheder.

Resultaterne viser at databackup og digitalt ansvar er meget vigtig for os.

Men undersøgelsen viser også, at de adspurgte ikke gør nok for at sikre deres data.

Mere end 50 procent af de adspurgte opbevarer deres data udelukkende på deres computer og altså ikke i skyen eller på en ekstern enhed.

Af dem, der bruger et databackup-system, er det kun en tredjedel der beskytter hele deres computersystem. Resten tager kun backup af udvalgte filer.

"Hovedparten af forbrugere forstår ikke vigtigheden af at sikkerhedskopiere deres digitale minder før skaden sker og deres data er væk for altid, siger Serguei Beloussov, der er direktør i Acronis.

Næsten halvdelen af de adspurgte forbrugere sætter værdien af deres data til over 1.000 dollar eller små 7.000 kroner, og 94 procent af de adspurgte er villige til at bruge helt op til 100 dollar til forebyggende backup af deres data.

Men det behøver slet ikke at koste noget.

Se selv på World Backup Day og husk det så (også) i morgen.

Læs også:
Test: Så god er Seagate Plus til at tage backup af dit liv

Husk det nu: Tag backup af din Gmail- og Facebook-konto

Open source er ikke så sikkert som du tror: Derfor skal du ikke lægge backup på din NAS-server

I problemer? Sådan får du styr på storage og backup

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef for It Operations i Cyberdivisionen i Forsvarsministeriet Materiel- og Indkøbsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv RPA-udvikler i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Skåne

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv It-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets it-organisation, Cyberdivisionen, Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job