Derfor står smartwatch-salget til at stige med 500 procent i år

Smartwatch-salget står overfor en regulær eksplosion. De vilde forventninger skyldes især én faktor.

Artikel top billede

Salget af smartwatch-computere vil alene i år stige med mere end 500 procent i forhold til i fjor.

Sådan lyder forudsigelsen fra analysehuset IDC, der forventer, at der i 2015 vil blive solgt i alt 25,7 millioner af det, som analysehuset kalder for 'smart wearables,' som selskabet definerer som wearables, der er i stand til at køre tredjepart-apps.

Kategorien tæller Apple Watch, Motorolas Moto 360, en stribe af Samsung Gear-ure samt en række andre smartwatches.

Der blev i 2014 ifølge IDC solgt 4,2 millioner af de såkaldte 'smart wearables.'

Den kraftige stigning vil alene skyldes Apple Watch, lyder det fra analysehuset.

Læs også: Apple Watch: Kan det nogensinde blive en succes?

Salget af Apples smartwatch-computer vil nemlig dels have stor betydning for det samlede salg, dels smitte af på salget af de øvrige smartwatch-computere på markedet, som i dag primært af baseret på Android.

"Apple Watch løfter wearables-profilen generelt, og mange producenter er ivrige efter at søge ind i dette rampelys," lyder det fra IDC-analytiker, Ramon Llamas.

Ifølge ham er forventningen, at Apple Watch vil sælge godt.

"Men prisen bliver en barriere, ligesom det vil blive en barriere, at der er tale om et produkt af første generation. Mange vil nok vente og se," siger han.

Salget af smartwatch-computerne floppede i fjor, der ellers på mange måder var udset til at blive et gennembruds-år for smartwatch-kategorien.

Det blev imidlertid kun til i alt 800.000 solgte Android Wear-ure verden over - hvoraf en del faktisk kun blev solgt til forhandlere.

Det kan du læse mere om her: Android Wear flopper: Kan vi allerede nu erklære smartwatch-kategorien for død?

Nu er forventningerne rettet ind på, at Apple Watch kan trække læsset i gang.

Dog er optimismen falmet en smule hos IDC, der nu forventer, at der i år vil blive solgt små 16 millioner Apple Smartwatch i 2015 verden over.

For nogle måneder siden mente IDC, at der i 2015 ville blive solgt 22 millioner Apple-ure i 2015.

Grunden til at IDC nu har sænket forventningerne med 28 procent er blandt andet, at lancering-datoen er senere end IDC oprindeligt havde forventet.

IDC forventer, at Apple Watch vil stå for 62 procent af det samlede smartwatch-salg i 2015.

Apple Watch bliver lanceret 24. april. Billigste version kommer til at koste omkring 2.400 kroner.

Det kan du læse mere om her: Så meget kommer Apple Watch til at koste - det kan blive en vanvittig dyr fornøjelse.

Læs også:

Her er argumenterne: Derfor kan Apple Watch både hitte og floppe

Få et overblik: Her er de hårde facts om Apple Watch - og tre stærke konkurrenter fra Microsoft, LG og Pebble

Apple droppede banebrydende helse-funktioner i Apple Watch: Bliver langt fra så avanceret som planlagt

Apples fantastiske fidus: Hvorfor kan rivalerne ikke gøre det samme?

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect