Derfor står smartwatch-salget til at stige med 500 procent i år

Smartwatch-salget står overfor en regulær eksplosion. De vilde forventninger skyldes især én faktor.

Artikel top billede

Salget af smartwatch-computere vil alene i år stige med mere end 500 procent i forhold til i fjor.

Sådan lyder forudsigelsen fra analysehuset IDC, der forventer, at der i 2015 vil blive solgt i alt 25,7 millioner af det, som analysehuset kalder for 'smart wearables,' som selskabet definerer som wearables, der er i stand til at køre tredjepart-apps.

Kategorien tæller Apple Watch, Motorolas Moto 360, en stribe af Samsung Gear-ure samt en række andre smartwatches.

Der blev i 2014 ifølge IDC solgt 4,2 millioner af de såkaldte 'smart wearables.'

Den kraftige stigning vil alene skyldes Apple Watch, lyder det fra analysehuset.

Læs også: Apple Watch: Kan det nogensinde blive en succes?

Salget af Apples smartwatch-computer vil nemlig dels have stor betydning for det samlede salg, dels smitte af på salget af de øvrige smartwatch-computere på markedet, som i dag primært af baseret på Android.

"Apple Watch løfter wearables-profilen generelt, og mange producenter er ivrige efter at søge ind i dette rampelys," lyder det fra IDC-analytiker, Ramon Llamas.

Ifølge ham er forventningen, at Apple Watch vil sælge godt.

"Men prisen bliver en barriere, ligesom det vil blive en barriere, at der er tale om et produkt af første generation. Mange vil nok vente og se," siger han.

Salget af smartwatch-computerne floppede i fjor, der ellers på mange måder var udset til at blive et gennembruds-år for smartwatch-kategorien.

Det blev imidlertid kun til i alt 800.000 solgte Android Wear-ure verden over - hvoraf en del faktisk kun blev solgt til forhandlere.

Det kan du læse mere om her: Android Wear flopper: Kan vi allerede nu erklære smartwatch-kategorien for død?

Nu er forventningerne rettet ind på, at Apple Watch kan trække læsset i gang.

Dog er optimismen falmet en smule hos IDC, der nu forventer, at der i år vil blive solgt små 16 millioner Apple Smartwatch i 2015 verden over.

For nogle måneder siden mente IDC, at der i 2015 ville blive solgt 22 millioner Apple-ure i 2015.

Grunden til at IDC nu har sænket forventningerne med 28 procent er blandt andet, at lancering-datoen er senere end IDC oprindeligt havde forventet.

IDC forventer, at Apple Watch vil stå for 62 procent af det samlede smartwatch-salg i 2015.

Apple Watch bliver lanceret 24. april. Billigste version kommer til at koste omkring 2.400 kroner.

Det kan du læse mere om her: Så meget kommer Apple Watch til at koste - det kan blive en vanvittig dyr fornøjelse.

Læs også:

Her er argumenterne: Derfor kan Apple Watch både hitte og floppe

Få et overblik: Her er de hårde facts om Apple Watch - og tre stærke konkurrenter fra Microsoft, LG og Pebble

Apple droppede banebrydende helse-funktioner i Apple Watch: Bliver langt fra så avanceret som planlagt

Apples fantastiske fidus: Hvorfor kan rivalerne ikke gøre det samme?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS