Efter tirsdagens 13 it-anholdelser: Stor sag under opsejling

Når 13 personer bliver anholdt samtidigt, er der formentlig tale om en stor svindel-sag, vurderer forsvarsadvokat i kølvandet på dagens mange anholdelser. Indtil videre er fem personer sendt i grundlovsforhør, og der kan komme flere.

Artikel top billede

Tirsdag morgen klokken seks skred politiet fra Sydsjællands- og Lolland Falster politikreds til anholdelse af 13 personer på deres private bopæl.

Politiinspektør Kim Klivers fra politikredsen fortæller til Computerworld, at anholdelserne foregik helt udramatisk, mens ordensmagten foretog ransagninger i de 13 personers hjem og på fire forretningsejendomme.

En af disse forretningsejendomme er formentlig Atea, der har til huse i Ballerup.

Med sig fra ransagningerne tog politiet en del it- og kommunikationsudstyr.

Minimum fem i grundlovsforhør

Udstyret skal politiets efterforskere nu kigge nærmere efter i sømmene.

"Vi har efterforsket sagen i en kortere periode. Hvor længe, og hvilke personer og forretningsejendomme, der er tale om, holder vi indtil videre for os selv," forklarer politiinspektør Kim Kliver fra Sydsjællands- og Lolland Falster politikreds.

"Indtil videre skal fem personer fremstilles i et grundlovsforhør foran en dommer, men der er stadig personer til afhøring," fortsætter han.

Her er det altså underforstået, at flere af de anholdte kan komme i grundlovsforhør end de fem, der ved 15-tiden er vurderet til at skulle foran en dommer.

"Herefter vurderer dommeren, om der er grundlag for en varetægtsfængsling," siger Kim Kliver.

Stor sag under opsejling

Forsvarsadvokat Michael Bjørn Hansen fra Advokatfirmaet Michael Bjørn Hansen fortæller til Computerworld, at når politiet skrider til 13 samtidige anholdelser, så er en eventuel forbrydelse oppe i et vist niveau.

"Den slags sker altså ikke, hvis de anholdte er mistænkt for at svindle for 20 kroner i ludo," lyder det fra forsvarsadvokaten, som har undervist på jurastudiet på Københavns Universitet i strafferet og straffeproces siden 1978.

Han forklarer, at anholdte i it-sager typisk ved en anholdelse vil ringe rundt for at få tilkaldt en forsvarsadvokat, som kommer med til afhøringen.

"I komplekse sager, som for eksempel ved it-svindel, kan afhøringer godt tage lang tid, ja måske en hel dag. Derfor kan de anholdte med nogle timers mellemrum godt blive sendt ned i boksen for at kukkelure, mens politiet tager en pause," siger Michael Bjørn Hansen.

Her skal boksen forstås som et venterum, der ifølge Michael Bjørn Hansen er meget spartansk indrettet og 'et ikke særligt sjovt sted at være'.

Varetægtsfængsling i månedsvis

Når de minimum fem anholdte har været i grundlovforhør, kan de som nævnt risikere at blive varetægtsfængslet, hvis dommeren finder belæg for yderligere efterforskning.

I it-svindelssager er det ifølge forsvarsadvokat Michael Bjørn Hansen ikke unormalt, at man kan sidde varetægtsfængslet i længere tid.

"Generelt er der ingen øvre tidsgrænser for varetægtsfængsling, og der kan sagtens gå måneder, mens efterforskningen er i gang," runder han af.

Politiet ransager Ateas hovedkvarter i Ballerup


13 anholdt i stor it-bestikkelses-sag i Region Sjælland

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,