SKI strammer kontrollen med salg af it til det offentlige efter bestikkelses-sag

It-firmaer, der er udpeget som leverandører på SKI's indkøbsaftaler, sjusker med deres indberetning af, hvor meget, de sælger til de offentlige kunder. Det får SKI til at stramme op på kontrollen med leverandørerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Som en direkte konsekvens af bestikkelsessagen i Region Sjælland strammer Staten og Kommunernes Indkøbsservice (SKI) nu op på kontrollen med private it-leverandørers salg til offentlige kunder.

Som leverandør på SKI's indkøbsaftaler er firmaerne forpligtet til at indberettet præcis hvad og hvor meget, de leverer til de offentlige kunder.

Men en stribe stikprøver, som SKI har gennemført, viser, at mange leverandører er enten meget langsomme til at aflevere deres indberetninger, hvis de da ikke ligefrem glemmer lader helt være.

En stor del af salget gennem SKI's indkøbsaftaler bliver derfor ikke registreret til tiden.

Det fik i sidste uge SKI til at skrive til samtlige it-leverandører i SKI-systemet med besked om at få orden i papirerne inden udgangen af denne måned.

"Opgørelserne viser, at der i adskillige tilfælde foregår et ikke uvæsentligt salg uden efterfølgende indrapportering til SKI," hedder det blandt andet i brevet, som er underskrevet af SKI's administrerende direktør Signe Lynggaard Madsen.

Loyalitetsforpligtelse overfor SKI

I brevet henviser hun direkte til, at bestikkelsessagen fra Region Sjælland har "medført massiv interesse fra en række myndigheder" for at kunne dokumentere, at reglerne om udbud bliver overholdt i SKI's mange rammeaftaler.

SKI-direktøren løfter samtidig en advarende pegefinger og peger på, at firmaerne som godkendte SKI-leverandører er omfattet af en loyalitetsforpligtelse overfor SKI.

Overfor Computerworld understreger Signe Lynggaard Madsen, at SKI ikke har konkret mistanke om, at der er foregået bestikkelse i forbindelse med udpegning af leverandører på SKI's rammeaftaler.

Læs også:

Region Sjælland annullerede stor it-kontrakt kort før anholdelser

Frygter bestikkelse: Statens It kulegraver alle sine Atea-kontrakter

Den store it-bestikkelses-sag: Problemet rækker langt dybere end bare Region Sjælland

Storkommuner kræver nu bestikkelsesforklaring fra Atea

Bestikkelses-sag: Atea risikerer at blive udelukket fra offentlige it-kontrakter i hele Europa

SKI-direktør kræver garanti mod bestikkelse fra Atea - ellers er det ud

Ateas danske direktør sigtet i bestikkelsessag

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job