Test: Headset fra B&O spiller fantastisk

Bang & Olufsens H8 headset er et af de flotteste bluetooth-headset på markedet, som samtidig giver en rigtig god lyd - ja altså når altså ikke lyden bliver afbrudt af et irriterende problem.

Artikel top billede

Foto: B&O

Opdateret: Efter testen blev vi kontaktet af B&O Play som mente, at der var en fejl på produktet: at bluetooth-forbindelsen ikke skulle fejle på den måde. B&O Play sendte et nyt headset, som vi har testet i halvanden uge, og vi oplevede ingen problemer med bluetooth-forbindelsen denne gang. Skulle du opleve fejl på dit H8-headset, så kontakt B&O Play.

Bluetooth-headset er begyndt at blive et reelt alternativ til de klassiske, gammeldags headset med kabel.

Er du ikke 100 procent audiofil og har sværget til ledningen, så kan bluetooth-headset sagtens give dig en glimrende lyd - hvis du er villig at betale for det. 

Bang & Olufsen har bygget et bluetooth-headet, H8, som vi i fire måneder har testet.

H8 oser af klassisk B&O-design og lyd, men headsettet har problemer, som trækker ned.

Klassisk, dansk design

H8 fra B&O er uden tvivl en designperle. Klædt i tykt, lækkert læder og med et solidt, metallisk stativ til at holde de ligeledes solide højtalere, er der åbnet op for et mekka af dansk design.

På siden af høretelefonerne finder du et cirkulært touchpanel, hvor du kan dreje fingeren rundt på cirklen som på en iPad, og trykker du på et af fire punkter, skifter du enten sang eller stopper. 

Men knapperne er svære at manøvrere rundt på, for "knapperne" er ikke til at mærke, når du har headsettet på, og kommer du ved en fejl til at dobbelt-tappe på touchpanelet, så ringer du den sidste person op på din telefon.

Det er ikke smart. Dog skal det siges, at det fungerer perfekt, når du først får det ind i fingrene.

Opladningen sker via et microUSB-stik og kan også forbindes med et mini Jack-stik - om end det medfølgende mini Jack-stik er meget kort.

Fantastisk lyd og svag Bluetooth-forbindelse

Lyden i H8 er god.

Der er ikke noget dårligt at sige om lydkvaliteten fra lægmands synspunkt (eller lydpunkt?).

Vi har testet H8 med streamingtjenester og musik på en smartphone, så lydfilerne - streamede filer er jo komprimeret - så kan høretelefoner jo kun gøre så meget. 

Men imens lydkvaliteten er god, driller bluetooth-forbindelsen alt for ofte.

Til tider er det svært at fange forbindelse med headsettet, og andre gange hopper lyden/hakker forbindelsen.

Dette sker specielt udenfor, og det ødelægger lydoplevelsen. 

Det er ikke noget, som vi har oplevet med eksempelvis Parrots Zik 2.0-headset, der også er bluetooth-forbundet. 

Ligeledes er det generende, at B&O ikke har formået at aktivere en timer i headsettet, så det slukker automatisk, når du ikke bruger det.

Det er stadig alt for ofte, at man ligesom med sine andre headset bare lægger headsettet fra sig og glemmer, at der er en knap, der skal slukkes på. 

Det betyder, at du ofte kommer tilbage til et headset uden strøm på - og så er et headset ikke meget værd.

Den funktion har Parrots Zik 2.0 - og det er guld værd.

Konklusion

H8 fra danske Bang & Olufsen er et flot og veldesignet headset, og er du vild med Bang & Olufsens umiskendelige stil, så er H8 noget for dig.

Vi oplever dog i lidt for stort omfang forbindelsesproblemer, hvor lyden "hopper" i det.

Og det ødelægger en ellers glimrende lydoplevelse. 

Læs også: Test: Headset fra Parrot giver god lyd uden kabelrod

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S