Her kan du købe Apple Watch på fredag

Opdateret: Du vil kun kunne købe Apple Watch få steder, når det sættes til salg i Danmark på fredag.

Artikel top billede

Apples nye ur kommer til Danmark på fredag. En del af salget ser ud til at komme til foregå online, fordi Apple ikke har sine egne fysiske butikker i Danmark.

Men det bliver dog muligt at købe uret fysisk hos Apple-forhandleren Humac, der er Apples eneste såkaldte "Premium Reseller i Danmark".

Det bekræfter Humacs danske landechef Michael Bech.

"Vi får Apple Watch til salg i alle 20 butikker klokken 10 fredag morgen. Vi ved endnu ikke præcis, hvor mange enheder vi får til salg, men vi har fået lovning på, at vi kan sælge det på fredag," siger Michael Bech til Computerworld.

Apple Watch også blive solgt hos Elgiganten, men i modsætning til Humac vil Elgiganten i første omgang kun sælge uret på nettet. 

Senere på året vil Apple Watch dog også blive tilgængeligt i butikkerne, oplyser Elgiganten til Computerworld.

"Vi er glade for at kunne tilbyde Apple Watch fra på fredag 25. september i vores onlinebutik på Elgiganten.dk. Vi ser frem til at kunne udbyde Apple Watch i vores varehuse til endnu flere kunder inden jul," oplyser Michael West, salgschef i Elgiganten, i en mail til Computerworld.

Elektronikkæden Computercity vil ligeledes sælge Apple Watch på nettet fredag morgen.

Senere på året vil uret komme til salg i kædens 10 fysiske butikker i Danmark, oplyser indkøbschef hos Computercity, Jakob Svendsen, i en e-mail til Computerworld.  

Power: Vi kæmper for at få uret
Hos Expert, der også ejer den ny-etablerede elektronikkæde Power, arbejdes der stadigvæk på at få lov til at sælge Apple Watch.

Men det er endnu uvist, hvornår virksomheden får uret til salg, oplyser salgsdirektør Mogens Betzer til Computerworld

"Vi kæmper stadigvæk for at få Apple Watch til salg. Vi er med på "listen", men vi har endnu ikke fået allokeret nogle ure. Derfor er det ikke sikkert, at vi kan være med fra begyndelsen, når Apple Watch sættes til salg på fredag. Vi arbejder stadigvæk på det, men vi kan altså ikke garantere det," siger Mogens Betzer. 

Computerworld har forgæves forsøgt at få en kommentar fra F-Group, der er ejer af elektronikkæden Fona. 

Denne artikel er efter publiceringen blevet opdateret med kommentarer fra Humac og Computercity.

Læs også: 
Uret kommer til Danmark: Apple Watch klar 25. september

Dansk Apple Watch-lancering fuldstændigt mørkelagt: Kendt Apple-forhandler helt på bar bund

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Steen Nyrup Pedersen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Cyber Security Consultant hos Trifork A/S. Han er uddannet IT-Teknolog og er professionsbachelor i IT-sikkerhed. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S