Statistik over 50.000 harddiske: Her er de mest driftsikre modeller

Hvad kan en test af 49.056 forbruger-harddiske fortælle os? Det kan du læse om her.

Artikel top billede

Kilde: Backblaze.

Firmaet Backblaze leverer backup-tjenester og for at holde styr på de mange data, er serverrummet forsynet med ikke mindre end 50.000 harddiske.

Der er forskellige mærker og modeller, men fælles for dem er, at virksomheden anvender forbruger-diske fremfor erhvervs-diskene, der er mere bekostelige.

Med jævne mellemrum sender Backblaze så sine statistikker over diskene ud til dig og mig for at vise hvilke erfaringer, firmaet har med de forskellige mærker og udgaver.

Primært kan man vurdere pålideligheden af en disk i et hårdt brugsmiljø.

49.056 diske i datacentret

Nu er der offentliggjort en spritny statistik med info om 49.056 harddiske.

For at gøre informationerne sammenlignelige har man fjernet informationer om diske, der er færre en 45 af, bootdiske og diske i testsystemer.

Statistikken indeholder data helt tilbage fra 2013 og frem til tredje kvartal 2015.

Som det også har været tilfældet i tidligere statistikker fra Backblaze, så er Seagates diske blandt dem med flest problemer.

Seagate Barracuda Green ST1500DL003 har således en fejlrate på 222 procent i 2015.

Årsagen til at der kan opstå en procentsats over 100 procent er, at en disk kan fejle mere end en gang i løbet af et år.

Backblaze peger dog på, at der kun er tale om 51 diske, hvilket er for lidt til at drage en sikker konklusion.

Læs også: Fem tegn på din harddisk er døende

Normalt skal der være mindst 270 diske i mindst seks forskellige lageringsenheder for at opnå en pålidelig måling, skriver Backblaze i statistikken.

En anden konklussion er, at der er ganske få problemer med fire terabyte-diske uafhængigt af producenterne.

Flere af diskene havde en meget lav fejlprocent og totalt set har fire terabyte-diskene en fejlrate på bare 2,1 procent i testperioden.

Også seks terabyte-diskene klarer sig samlet set godt.

Seagate gør det bedre

Både i 2013 og 2014 lå producenten Seagate i toppen over flest fejl. Men i 2015 er antallet af fejl styrtdykket.

Årsagen er ifølge Backblaze, at en række fejlbehæftede diske fra producenten er blevet udskiftet med nye modeller.

Specielt Segates seks terabyte-model klarer sig godt i dette kvartal.

De mærker, der har klaret sig godt gennem både 2013, 2014 og 2015 er Hitachi og HGST.

Her er ovesigten over alle diskene.

Du kan finde flere oplysninger og forklaringer på BackBlazes webside.

læs også:

Statistik over 42.213 diske: Her er de værste og de bedste

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS