Råd til Obama: Hack hårdt tilbage mod kinesiske cyberspioner

De amerikanske lovgivere bliver nu opfordret til at slå igen mod kinesiske cyberspioner, som frygtes at blive mere grådige i de kommende år.

Artikel top billede

Den amerikanske efterretningstjeneste NSA har for nyligt hævdet, at flere hundrede store, tunge amerikanske virksomheder er blevet hacket af kinesiske cyberspioner.

Disse ubudne gæster er sponsoreret af den kinesiske stat, lyder det fra flere forskellige amerikanske myndigheder.

I går fik præsident Barack Obama og andre amerikanske lovgivere så en række råd fra den USA-Kinesisk Økonomiske og Sikkerhedsmæssige Kommission (USCC), der blev stablet på benene af Kongressen i 2000.

Lad os hacke tilbage

I den årlige rapport fra USCC lyder det, at Kongressen bør kigge på, om hackede amerikanske virksomheder i modsætning til i dag skal have lov til at deltage i kontraspionage med henblik på at få slettet eller ændret stjålne data.

Kongressen bør ifølge USCC også undersøge, om den amerikanske regering skal gengælde angreb og cyberspionage på de ramte virksomheders vegne, efter selskaberne i USA ifølge rapporten taber store milliardbeløb i form af blandt andet opsnappede forretningshemmeligheder.

"En politik-diskussion om offensive operationer og cyber-gengældelsesangreb er kun lige startet," lyder en af konklusionerne i rapporten.

De vinder mest på angreb

Kinas øverst leder Xi Jingping var for nyligt i USA, hvor han pointerede, at Kina ikke har stået bag nogle cyberangreb eller spionage mod USA.

Læs også: Kinas præsident i USA: Kina har aldrig hacket nogen som helst

Den udmelding giver USCC ikke meget for i sin rapport, hvor det flere gange bliver understreget, at Kina går efter amerikanske forretningshemmeligheder som en klar strategi.

"Den kinesiske regering tror tilsyneladende, at der er mere at vinde end at tabe ved dens cyberspionage og angrebskampagner. Indtil videre har den opsamlet værdifuld teknologi, forretningshemmeligheder og efterretninger," skriver USCC.

"Omkostningerne (for kineserne, red.) har været minimale sammenlignet med fordelene. Derfor formodes det også, at de vil fortsætte og faktisk udvides, mens det kinesiske kommunistparti tester grænserne for en forebyggende respons."

Cyberangreb er helt nyt i Kina

Ifølge Kinas regerings officielle hjemmeside er cyberangreb noget, der først for nyligt er kommet på radaren.

Det kan du læse mere om her: Kina opruster til cyberkrig: Bliver værre end atombomben

De kinesiske udsagn om at gøre klar til cyberkrig svarer meget dårligt til til USA's årelange beskyldinger om kinesisk cyberspionage.

Læs også:
Kina og USA i sensationelt samarbejde med at pågribe top-hackere

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S