Råd til Obama: Hack hårdt tilbage mod kinesiske cyberspioner

De amerikanske lovgivere bliver nu opfordret til at slå igen mod kinesiske cyberspioner, som frygtes at blive mere grådige i de kommende år.

Artikel top billede

Den amerikanske efterretningstjeneste NSA har for nyligt hævdet, at flere hundrede store, tunge amerikanske virksomheder er blevet hacket af kinesiske cyberspioner.

Disse ubudne gæster er sponsoreret af den kinesiske stat, lyder det fra flere forskellige amerikanske myndigheder.

I går fik præsident Barack Obama og andre amerikanske lovgivere så en række råd fra den USA-Kinesisk Økonomiske og Sikkerhedsmæssige Kommission (USCC), der blev stablet på benene af Kongressen i 2000.

Lad os hacke tilbage

I den årlige rapport fra USCC lyder det, at Kongressen bør kigge på, om hackede amerikanske virksomheder i modsætning til i dag skal have lov til at deltage i kontraspionage med henblik på at få slettet eller ændret stjålne data.

Kongressen bør ifølge USCC også undersøge, om den amerikanske regering skal gengælde angreb og cyberspionage på de ramte virksomheders vegne, efter selskaberne i USA ifølge rapporten taber store milliardbeløb i form af blandt andet opsnappede forretningshemmeligheder.

"En politik-diskussion om offensive operationer og cyber-gengældelsesangreb er kun lige startet," lyder en af konklusionerne i rapporten.

De vinder mest på angreb

Kinas øverst leder Xi Jingping var for nyligt i USA, hvor han pointerede, at Kina ikke har stået bag nogle cyberangreb eller spionage mod USA.

Læs også: Kinas præsident i USA: Kina har aldrig hacket nogen som helst

Den udmelding giver USCC ikke meget for i sin rapport, hvor det flere gange bliver understreget, at Kina går efter amerikanske forretningshemmeligheder som en klar strategi.

"Den kinesiske regering tror tilsyneladende, at der er mere at vinde end at tabe ved dens cyberspionage og angrebskampagner. Indtil videre har den opsamlet værdifuld teknologi, forretningshemmeligheder og efterretninger," skriver USCC.

"Omkostningerne (for kineserne, red.) har været minimale sammenlignet med fordelene. Derfor formodes det også, at de vil fortsætte og faktisk udvides, mens det kinesiske kommunistparti tester grænserne for en forebyggende respons."

Cyberangreb er helt nyt i Kina

Ifølge Kinas regerings officielle hjemmeside er cyberangreb noget, der først for nyligt er kommet på radaren.

Det kan du læse mere om her: Kina opruster til cyberkrig: Bliver værre end atombomben

De kinesiske udsagn om at gøre klar til cyberkrig svarer meget dårligt til til USA's årelange beskyldinger om kinesisk cyberspionage.

Læs også:
Kina og USA i sensationelt samarbejde med at pågribe top-hackere

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Banedanmark

ERTMS Test Manager

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S