Farlige sikkerhedshuller fundet i computere fra Lenovo, Dell og Toshiba

Pc-producenternes support-programmer er ikke til at stole på. Nu afsløres tre nye sikkerhedshuller hos tre kæmpe pc-producenter.

Artikel top billede

Tre producenter, tre forhåndsinstallerede programmer, tre sikkerhedshuller.

Sådan præsenterer hackeren Slipstream/Rol sit fund, der er det seneste i en række 'smuttere' fra pc-producenterne.

Denne gang er det de store drenge i form af Dell, Lenovo og Toshiba, der er berørt.

Det værste hul findes på Lenovos maskiner, nærmere bestemt i support-applikationen, der hedder Lenovo Solutions Center.

Læs også: Lenovo på vej med ren Windows-udgave: Det skal være slut med crapwaren Superfish

Lenovo Solutions Center skaber en mappe på maskinen, som alle brugere har adgang til med rettigheder på administratorniveau.

Hvis en hacker får adgang til en gæstekonto på maskinen, kan vedkommende således få kontrol over hele systemet.

Hul nummer to

Som om det ikke er nok findes et andet hul, der gør det let for ondsindede personer at få Lenovo-maskinerne til at køre skadelig kode fra nettet.

Det betyder, at hackerne ikke behøver direkte adgang til selve maskinen. Det er tilstrækkeligt, hvis computerens ejer kan lokkes forbi en webside, som kan snyde browseren til at sende kommandoer til Lenovo Solutions Center, så angriberen kan få kontrol over maskinen.

Hullerne i Lenovos progeam er bekræftet af sikkerhedsfolk og beskrevet i denne CERT-rapport.

Det anbefales, at Lenovo-brugere afinstallerer support-programmet - i det mindste indtil firmaet er klar med sikkerhedsrettelser.

Lenovo fortæller, at de arbejder på en løsning og anbefaler ligeledes, at bekymrede brugere afinstallerer programmet.

Det er ikke første gang at Lenovo er i søgelyset for sikkerhedsproblemer.

I starten af året havde firmaet problemer med spionprogrammet Superfish.

Det kan du blandt andet læse mere om her: Lenovo går bodsgang efter Superfish: Giver et halvt års gratis antivirus til alle kunder

Toshiba og Dell er også med

Hackerne publicerede også huller hos to andre producenter.

I Toshibas support-program Service Station findes en funktion, der lader brugere med lavt rettighedsniveau læse hovedparten af Windows-registreringsdatabasen med adgang som systemadministrator.

Rosinen i pølseenden er et hul i Dells System Detect (DSD), der er opstået i forbindelse med, at Dell lukkede et andet sikkerhedshul, som i øvrigt også var opdaget af Slipstream-hackeren.

Hackeren kan forstyrre User Account Controll (UAC) i Windows. Den funktion, der bestemmer, om du ønsker at installere et program hentet ned fra nettet.

Hvis brugeren siger nej, kan hackeren fortsætte med at udsende anmodninger indtil brugeren bliver træt af af spørgsmålet og klikker ja.

Måske ikke den mest elegante måde at angribe en maskine på, men det er stadig et sikkerhedshul.

Der er ikke lapper til disse to huller endnu.

I november havde Dell ligeledes et sikkerhedsproblem, der gjorde det muligt for angribere at spionere på krypteret trafik.

Læs også:
Lenovo-crapware gør din computer sårbar: Sådan fjerner du programmet

Ekspert advarer om vanvittig mangel på sikkerhed og privacy i apps

Lenovo efter hård kritik: Sådan kan du fjerne vores malware på din pc

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Intempus

    Senior Python Backend Developer

    Københavnsområdet

    Dansk Retursystem A/S

    Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Java - udvikler

    Københavnsområdet

    Aktieselskabet CARL CHRISTENSEN

    Vi søger en nysgerrig og skarp BI-assistent

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS