Farlige sikkerhedshuller fundet i computere fra Lenovo, Dell og Toshiba

Pc-producenternes support-programmer er ikke til at stole på. Nu afsløres tre nye sikkerhedshuller hos tre kæmpe pc-producenter.

Artikel top billede

Tre producenter, tre forhåndsinstallerede programmer, tre sikkerhedshuller.

Sådan præsenterer hackeren Slipstream/Rol sit fund, der er det seneste i en række 'smuttere' fra pc-producenterne.

Denne gang er det de store drenge i form af Dell, Lenovo og Toshiba, der er berørt.

Det værste hul findes på Lenovos maskiner, nærmere bestemt i support-applikationen, der hedder Lenovo Solutions Center.

Læs også: Lenovo på vej med ren Windows-udgave: Det skal være slut med crapwaren Superfish

Lenovo Solutions Center skaber en mappe på maskinen, som alle brugere har adgang til med rettigheder på administratorniveau.

Hvis en hacker får adgang til en gæstekonto på maskinen, kan vedkommende således få kontrol over hele systemet.

Hul nummer to

Som om det ikke er nok findes et andet hul, der gør det let for ondsindede personer at få Lenovo-maskinerne til at køre skadelig kode fra nettet.

Det betyder, at hackerne ikke behøver direkte adgang til selve maskinen. Det er tilstrækkeligt, hvis computerens ejer kan lokkes forbi en webside, som kan snyde browseren til at sende kommandoer til Lenovo Solutions Center, så angriberen kan få kontrol over maskinen.

Hullerne i Lenovos progeam er bekræftet af sikkerhedsfolk og beskrevet i denne CERT-rapport.

Det anbefales, at Lenovo-brugere afinstallerer support-programmet - i det mindste indtil firmaet er klar med sikkerhedsrettelser.

Lenovo fortæller, at de arbejder på en løsning og anbefaler ligeledes, at bekymrede brugere afinstallerer programmet.

Det er ikke første gang at Lenovo er i søgelyset for sikkerhedsproblemer.

I starten af året havde firmaet problemer med spionprogrammet Superfish.

Det kan du blandt andet læse mere om her: Lenovo går bodsgang efter Superfish: Giver et halvt års gratis antivirus til alle kunder

Toshiba og Dell er også med

Hackerne publicerede også huller hos to andre producenter.

I Toshibas support-program Service Station findes en funktion, der lader brugere med lavt rettighedsniveau læse hovedparten af Windows-registreringsdatabasen med adgang som systemadministrator.

Rosinen i pølseenden er et hul i Dells System Detect (DSD), der er opstået i forbindelse med, at Dell lukkede et andet sikkerhedshul, som i øvrigt også var opdaget af Slipstream-hackeren.

Hackeren kan forstyrre User Account Controll (UAC) i Windows. Den funktion, der bestemmer, om du ønsker at installere et program hentet ned fra nettet.

Hvis brugeren siger nej, kan hackeren fortsætte med at udsende anmodninger indtil brugeren bliver træt af af spørgsmålet og klikker ja.

Måske ikke den mest elegante måde at angribe en maskine på, men det er stadig et sikkerhedshul.

Der er ikke lapper til disse to huller endnu.

I november havde Dell ligeledes et sikkerhedsproblem, der gjorde det muligt for angribere at spionere på krypteret trafik.

Læs også:
Lenovo-crapware gør din computer sårbar: Sådan fjerner du programmet

Ekspert advarer om vanvittig mangel på sikkerhed og privacy i apps

Lenovo efter hård kritik: Sådan kan du fjerne vores malware på din pc

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S