Myndighedspåbud til Oracle: Tvinges til at advare millioner af brugere om usikker Java

Oracle har vildledt sine brugere omkring Java-opdateringer i flere år, mener den amerikanske handelskommission. Nu bliver Oracle så tvunget til at advare dig om farlige Java-versioner på din maskine.

Artikel top billede

It-giganten Oracle er i et forlig med Den Amerikanske Handelskommission blevet beordret til at advare sine brugere, hvis de kører en ældre og dermed usikker version af den meget udbredte Java-software.

Mere konkret mener Handelskommissionen, at Oracle har ført sine brugere bag lyset, når it-selskabet har hævdet, at brugernes computere har været 'trygt og sikkert' med de seneste Java-opdateringer.

"Under opdateringen har Oracle fejlet ved ikke at informere forbrugerne om, at Java SDE-opdateringen kun automatisk fjerner den senest software-version, mens den ikke fjernede tidligere installerede versioner lanceret tidligere end Java SE version 6 update 10," skriver Handelskommissionen på sit site.

Danmark hårdt ramt af usikker Java

Dermed mener Handelskommissionen, at forbrugerne stadig kan have haft usikre Java-versioner på deres pc'er, der dermed gjorde dem nøgne og åbne for hackere.

I alt anslår handelsorganisationen, at Java er installeret på 850 millioner computere.

Oracle har ifølge aftalen mellem Handelskommissionen og it-giganten været opmærksom på, at der siden erhvervelsen af Java med opkøbet af Sun i 2010 har været seriøse sikkerhedsudfordringer omkring ældre versioner af Java, når programmet blevet opdateret.

Handelskommissionen hævder også, at Oracle i løbet af 2011 diskuterede i flere interne dokumenter, at opdateringsprocessen ikke var effektiv nok, hvilket resulterede i en række hackersager med Java i den efterfølgende tid.

Blandt andet blev der i starten af 2013 opdaget et stort hul i den udbredte software-platform, hvor myndighederne advarede danskerne om benytte Java.

Senere på året var det leverandøren bag NemID, Nets, der var ude at advare mod Java-opdateringer.

Læs også:
Nu er det slut med Java til NemID: Her er den nye løsning

Oracle skal advare brugerne

I aftalen mellem Handelskommissionen og Oracle er det nævnt, at Oracle skal advare sine brugere undervejs i Java-opdateringsprocessen, hvis det viser sig, at de har gammel Java-software liggende på deres maskine.

Samtidig skal Oracle også fortælle brugerne om risikoen ved at have en gammel Java-version liggende samt give dem mulighed for at afinstallere de gamle Java-versioner.

"Dertil skal selskabet på sociale medier og på sit website fortælle bredt om til kunderne, hvordan de fjerner gamle versioner af Java-softwaren," lyder på fra den amerikanske handels- og forbrugermyndigheds website.

Udover en pressemeddelelse omkring betingelserne for Oracle til at oplyse sine kunder om de farlige Java-versioner, har Handelskommissionen også udarbejdet en mere forbrugervenlig orientering.

Under overskriften "Hvad er værre en gammel kaffe? Gammel Java." har Handelskommissionen med et ordspil på Java-kaffe ridset betingelserne op i aftalen mellem myndigheden og Oracle for helt almindelige forbrugere, hvilket du kan læse mere om her.

Læs også:
Oracle droppede Ask Toolbar: Nu får du installeret søgemaskine i stedet, når du opgraderer Java

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

Nordjylland

Jyske Bank

Forretningsudvikler til porteføljestyring

Københavnsområdet

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S