Myndighedspåbud til Oracle: Tvinges til at advare millioner af brugere om usikker Java

Oracle har vildledt sine brugere omkring Java-opdateringer i flere år, mener den amerikanske handelskommission. Nu bliver Oracle så tvunget til at advare dig om farlige Java-versioner på din maskine.

Artikel top billede

It-giganten Oracle er i et forlig med Den Amerikanske Handelskommission blevet beordret til at advare sine brugere, hvis de kører en ældre og dermed usikker version af den meget udbredte Java-software.

Mere konkret mener Handelskommissionen, at Oracle har ført sine brugere bag lyset, når it-selskabet har hævdet, at brugernes computere har været 'trygt og sikkert' med de seneste Java-opdateringer.

"Under opdateringen har Oracle fejlet ved ikke at informere forbrugerne om, at Java SDE-opdateringen kun automatisk fjerner den senest software-version, mens den ikke fjernede tidligere installerede versioner lanceret tidligere end Java SE version 6 update 10," skriver Handelskommissionen på sit site.

Danmark hårdt ramt af usikker Java

Dermed mener Handelskommissionen, at forbrugerne stadig kan have haft usikre Java-versioner på deres pc'er, der dermed gjorde dem nøgne og åbne for hackere.

I alt anslår handelsorganisationen, at Java er installeret på 850 millioner computere.

Oracle har ifølge aftalen mellem Handelskommissionen og it-giganten været opmærksom på, at der siden erhvervelsen af Java med opkøbet af Sun i 2010 har været seriøse sikkerhedsudfordringer omkring ældre versioner af Java, når programmet blevet opdateret.

Handelskommissionen hævder også, at Oracle i løbet af 2011 diskuterede i flere interne dokumenter, at opdateringsprocessen ikke var effektiv nok, hvilket resulterede i en række hackersager med Java i den efterfølgende tid.

Blandt andet blev der i starten af 2013 opdaget et stort hul i den udbredte software-platform, hvor myndighederne advarede danskerne om benytte Java.

Senere på året var det leverandøren bag NemID, Nets, der var ude at advare mod Java-opdateringer.

Læs også:
Nu er det slut med Java til NemID: Her er den nye løsning

Oracle skal advare brugerne

I aftalen mellem Handelskommissionen og Oracle er det nævnt, at Oracle skal advare sine brugere undervejs i Java-opdateringsprocessen, hvis det viser sig, at de har gammel Java-software liggende på deres maskine.

Samtidig skal Oracle også fortælle brugerne om risikoen ved at have en gammel Java-version liggende samt give dem mulighed for at afinstallere de gamle Java-versioner.

"Dertil skal selskabet på sociale medier og på sit website fortælle bredt om til kunderne, hvordan de fjerner gamle versioner af Java-softwaren," lyder på fra den amerikanske handels- og forbrugermyndigheds website.

Udover en pressemeddelelse omkring betingelserne for Oracle til at oplyse sine kunder om de farlige Java-versioner, har Handelskommissionen også udarbejdet en mere forbrugervenlig orientering.

Under overskriften "Hvad er værre en gammel kaffe? Gammel Java." har Handelskommissionen med et ordspil på Java-kaffe ridset betingelserne op i aftalen mellem myndigheden og Oracle for helt almindelige forbrugere, hvilket du kan læse mere om her.

Læs også:
Oracle droppede Ask Toolbar: Nu får du installeret søgemaskine i stedet, når du opgraderer Java

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S