Myndighedspåbud til Oracle: Tvinges til at advare millioner af brugere om usikker Java

Oracle har vildledt sine brugere omkring Java-opdateringer i flere år, mener den amerikanske handelskommission. Nu bliver Oracle så tvunget til at advare dig om farlige Java-versioner på din maskine.

Artikel top billede

It-giganten Oracle er i et forlig med Den Amerikanske Handelskommission blevet beordret til at advare sine brugere, hvis de kører en ældre og dermed usikker version af den meget udbredte Java-software.

Mere konkret mener Handelskommissionen, at Oracle har ført sine brugere bag lyset, når it-selskabet har hævdet, at brugernes computere har været 'trygt og sikkert' med de seneste Java-opdateringer.

"Under opdateringen har Oracle fejlet ved ikke at informere forbrugerne om, at Java SDE-opdateringen kun automatisk fjerner den senest software-version, mens den ikke fjernede tidligere installerede versioner lanceret tidligere end Java SE version 6 update 10," skriver Handelskommissionen på sit site.

Danmark hårdt ramt af usikker Java

Dermed mener Handelskommissionen, at forbrugerne stadig kan have haft usikre Java-versioner på deres pc'er, der dermed gjorde dem nøgne og åbne for hackere.

I alt anslår handelsorganisationen, at Java er installeret på 850 millioner computere.

Oracle har ifølge aftalen mellem Handelskommissionen og it-giganten været opmærksom på, at der siden erhvervelsen af Java med opkøbet af Sun i 2010 har været seriøse sikkerhedsudfordringer omkring ældre versioner af Java, når programmet blevet opdateret.

Handelskommissionen hævder også, at Oracle i løbet af 2011 diskuterede i flere interne dokumenter, at opdateringsprocessen ikke var effektiv nok, hvilket resulterede i en række hackersager med Java i den efterfølgende tid.

Blandt andet blev der i starten af 2013 opdaget et stort hul i den udbredte software-platform, hvor myndighederne advarede danskerne om benytte Java.

Senere på året var det leverandøren bag NemID, Nets, der var ude at advare mod Java-opdateringer.

Læs også:
Nu er det slut med Java til NemID: Her er den nye løsning

Oracle skal advare brugerne

I aftalen mellem Handelskommissionen og Oracle er det nævnt, at Oracle skal advare sine brugere undervejs i Java-opdateringsprocessen, hvis det viser sig, at de har gammel Java-software liggende på deres maskine.

Samtidig skal Oracle også fortælle brugerne om risikoen ved at have en gammel Java-version liggende samt give dem mulighed for at afinstallere de gamle Java-versioner.

"Dertil skal selskabet på sociale medier og på sit website fortælle bredt om til kunderne, hvordan de fjerner gamle versioner af Java-softwaren," lyder på fra den amerikanske handels- og forbrugermyndigheds website.

Udover en pressemeddelelse omkring betingelserne for Oracle til at oplyse sine kunder om de farlige Java-versioner, har Handelskommissionen også udarbejdet en mere forbrugervenlig orientering.

Under overskriften "Hvad er værre en gammel kaffe? Gammel Java." har Handelskommissionen med et ordspil på Java-kaffe ridset betingelserne op i aftalen mellem myndigheden og Oracle for helt almindelige forbrugere, hvilket du kan læse mere om her.

Læs også:
Oracle droppede Ask Toolbar: Nu får du installeret søgemaskine i stedet, når du opgraderer Java

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job