Kinesere køber Ingram Micro i kæmpe-handel

Stor-distributøren Ingram Micro kommer på kinesiske hænder.

Artikel top billede

Kinesiske konglomerat overtager mægtige Ingram Micro i det hidtil største kinesiske opkøb af et amerikansk teknologi-firma.

Det kinesiske virksomheds-konglomerat HNA køber den amerikanske teknologi-kæmpe Ingram Micro.

Ifølge Financial Times lægger kineserne godt 40 milliarder kroner - seks milliarder dollar - på bordet for det amerikanske selskab.

Det gør opkøbet til det hidtil største kinesiske opkøb af et amerikansk teknologi-selskab, skriver avisen.

Tung spiller

Med opkøbet bliver HNA pludselig en tung spiller i teknologi-branchen, men konglomeratet er vant til at arbejde i mange forskellige brancher.

Det har således aktiver i shipping, logistik og turist-branchen.

"Vi ser frem til at støtte Ingram Micros ledelse og strategier - inklusive fortsat ekspansion i nye geografier - og fortsat tilbyde selskabets partnere adgang til nye og supplerende tilbud," lyder det i en meddelelse fra Adam Tam, der er administrerende direktør i HNA.

Ingram Micro blev grundlagt i 1979 og er en af verdens største distributører af computere, printere, scannere, konsoller, software og meget andet.

Selskabet har mere end 180.000 ansatte verden over.

Vejen ind i Kina

Ifølge Ingram Micros administrerende direktør, Alain Monié, vil handlen gøre det muligt for Ingram Micro at investere yderligere i teknologi og samtidig blive en del af en større organisation med "stor logistisk kapacitet og en høj tilstedeværelse i Kina."

Ikke mindst tilstedeværelsen i Kina er interessant for Ingram Micro, der ser store muligheder for øget vækst på det kinesiske marked.

Ifølge direktøren vil Ingram Micros ledelse blive siddende efter handlen er faldet på plads, ligesom der for tiden ikke er planer om at flytte selskabet ud af dets nuværende hovedkvarter i Californien.

Ingram Micro har selv i årevis arbejdet målrettet efter en opkøbsstrategi, der har ført til en lang række opkøb af mindre selskaber.

Det ventes, at opkøbet vil blive færdigggjort på den anden side af sommeren.

Handelen er angiveligt blevet godkendt af begge selskabers bestyrelser.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura