Kinesere køber Ingram Micro i kæmpe-handel

Stor-distributøren Ingram Micro kommer på kinesiske hænder.

Artikel top billede

Kinesiske konglomerat overtager mægtige Ingram Micro i det hidtil største kinesiske opkøb af et amerikansk teknologi-firma.

Det kinesiske virksomheds-konglomerat HNA køber den amerikanske teknologi-kæmpe Ingram Micro.

Ifølge Financial Times lægger kineserne godt 40 milliarder kroner - seks milliarder dollar - på bordet for det amerikanske selskab.

Det gør opkøbet til det hidtil største kinesiske opkøb af et amerikansk teknologi-selskab, skriver avisen.

Tung spiller

Med opkøbet bliver HNA pludselig en tung spiller i teknologi-branchen, men konglomeratet er vant til at arbejde i mange forskellige brancher.

Det har således aktiver i shipping, logistik og turist-branchen.

"Vi ser frem til at støtte Ingram Micros ledelse og strategier - inklusive fortsat ekspansion i nye geografier - og fortsat tilbyde selskabets partnere adgang til nye og supplerende tilbud," lyder det i en meddelelse fra Adam Tam, der er administrerende direktør i HNA.

Ingram Micro blev grundlagt i 1979 og er en af verdens største distributører af computere, printere, scannere, konsoller, software og meget andet.

Selskabet har mere end 180.000 ansatte verden over.

Vejen ind i Kina

Ifølge Ingram Micros administrerende direktør, Alain Monié, vil handlen gøre det muligt for Ingram Micro at investere yderligere i teknologi og samtidig blive en del af en større organisation med "stor logistisk kapacitet og en høj tilstedeværelse i Kina."

Ikke mindst tilstedeværelsen i Kina er interessant for Ingram Micro, der ser store muligheder for øget vækst på det kinesiske marked.

Ifølge direktøren vil Ingram Micros ledelse blive siddende efter handlen er faldet på plads, ligesom der for tiden ikke er planer om at flytte selskabet ud af dets nuværende hovedkvarter i Californien.

Ingram Micro har selv i årevis arbejdet målrettet efter en opkøbsstrategi, der har ført til en lang række opkøb af mindre selskaber.

Det ventes, at opkøbet vil blive færdigggjort på den anden side af sommeren.

Handelen er angiveligt blevet godkendt af begge selskabers bestyrelser.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg