Kinesere køber Ingram Micro i kæmpe-handel

Stor-distributøren Ingram Micro kommer på kinesiske hænder.

Artikel top billede

Kinesiske konglomerat overtager mægtige Ingram Micro i det hidtil største kinesiske opkøb af et amerikansk teknologi-firma.

Det kinesiske virksomheds-konglomerat HNA køber den amerikanske teknologi-kæmpe Ingram Micro.

Ifølge Financial Times lægger kineserne godt 40 milliarder kroner - seks milliarder dollar - på bordet for det amerikanske selskab.

Det gør opkøbet til det hidtil største kinesiske opkøb af et amerikansk teknologi-selskab, skriver avisen.

Tung spiller

Med opkøbet bliver HNA pludselig en tung spiller i teknologi-branchen, men konglomeratet er vant til at arbejde i mange forskellige brancher.

Det har således aktiver i shipping, logistik og turist-branchen.

"Vi ser frem til at støtte Ingram Micros ledelse og strategier - inklusive fortsat ekspansion i nye geografier - og fortsat tilbyde selskabets partnere adgang til nye og supplerende tilbud," lyder det i en meddelelse fra Adam Tam, der er administrerende direktør i HNA.

Ingram Micro blev grundlagt i 1979 og er en af verdens største distributører af computere, printere, scannere, konsoller, software og meget andet.

Selskabet har mere end 180.000 ansatte verden over.

Vejen ind i Kina

Ifølge Ingram Micros administrerende direktør, Alain Monié, vil handlen gøre det muligt for Ingram Micro at investere yderligere i teknologi og samtidig blive en del af en større organisation med "stor logistisk kapacitet og en høj tilstedeværelse i Kina."

Ikke mindst tilstedeværelsen i Kina er interessant for Ingram Micro, der ser store muligheder for øget vækst på det kinesiske marked.

Ifølge direktøren vil Ingram Micros ledelse blive siddende efter handlen er faldet på plads, ligesom der for tiden ikke er planer om at flytte selskabet ud af dets nuværende hovedkvarter i Californien.

Ingram Micro har selv i årevis arbejdet målrettet efter en opkøbsstrategi, der har ført til en lang række opkøb af mindre selskaber.

Det ventes, at opkøbet vil blive færdigggjort på den anden side af sommeren.

Handelen er angiveligt blevet godkendt af begge selskabers bestyrelser.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Release og Change Manager til DeMars i Cyberdivisionen, Hvidovre.

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Jyske Bank

    Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

    Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S