Kinesere køber Ingram Micro i kæmpe-handel

Stor-distributøren Ingram Micro kommer på kinesiske hænder.

Artikel top billede

Kinesiske konglomerat overtager mægtige Ingram Micro i det hidtil største kinesiske opkøb af et amerikansk teknologi-firma.

Det kinesiske virksomheds-konglomerat HNA køber den amerikanske teknologi-kæmpe Ingram Micro.

Ifølge Financial Times lægger kineserne godt 40 milliarder kroner - seks milliarder dollar - på bordet for det amerikanske selskab.

Det gør opkøbet til det hidtil største kinesiske opkøb af et amerikansk teknologi-selskab, skriver avisen.

Tung spiller

Med opkøbet bliver HNA pludselig en tung spiller i teknologi-branchen, men konglomeratet er vant til at arbejde i mange forskellige brancher.

Det har således aktiver i shipping, logistik og turist-branchen.

"Vi ser frem til at støtte Ingram Micros ledelse og strategier - inklusive fortsat ekspansion i nye geografier - og fortsat tilbyde selskabets partnere adgang til nye og supplerende tilbud," lyder det i en meddelelse fra Adam Tam, der er administrerende direktør i HNA.

Ingram Micro blev grundlagt i 1979 og er en af verdens største distributører af computere, printere, scannere, konsoller, software og meget andet.

Selskabet har mere end 180.000 ansatte verden over.

Vejen ind i Kina

Ifølge Ingram Micros administrerende direktør, Alain Monié, vil handlen gøre det muligt for Ingram Micro at investere yderligere i teknologi og samtidig blive en del af en større organisation med "stor logistisk kapacitet og en høj tilstedeværelse i Kina."

Ikke mindst tilstedeværelsen i Kina er interessant for Ingram Micro, der ser store muligheder for øget vækst på det kinesiske marked.

Ifølge direktøren vil Ingram Micros ledelse blive siddende efter handlen er faldet på plads, ligesom der for tiden ikke er planer om at flytte selskabet ud af dets nuværende hovedkvarter i Californien.

Ingram Micro har selv i årevis arbejdet målrettet efter en opkøbsstrategi, der har ført til en lang række opkøb af mindre selskaber.

Det ventes, at opkøbet vil blive færdigggjort på den anden side af sommeren.

Handelen er angiveligt blevet godkendt af begge selskabers bestyrelser.

Mere om samme emne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job