Kinesere køber Ingram Micro i kæmpe-handel

Stor-distributøren Ingram Micro kommer på kinesiske hænder.

Artikel top billede

Kinesiske konglomerat overtager mægtige Ingram Micro i det hidtil største kinesiske opkøb af et amerikansk teknologi-firma.

Det kinesiske virksomheds-konglomerat HNA køber den amerikanske teknologi-kæmpe Ingram Micro.

Ifølge Financial Times lægger kineserne godt 40 milliarder kroner - seks milliarder dollar - på bordet for det amerikanske selskab.

Det gør opkøbet til det hidtil største kinesiske opkøb af et amerikansk teknologi-selskab, skriver avisen.

Tung spiller

Med opkøbet bliver HNA pludselig en tung spiller i teknologi-branchen, men konglomeratet er vant til at arbejde i mange forskellige brancher.

Det har således aktiver i shipping, logistik og turist-branchen.

"Vi ser frem til at støtte Ingram Micros ledelse og strategier - inklusive fortsat ekspansion i nye geografier - og fortsat tilbyde selskabets partnere adgang til nye og supplerende tilbud," lyder det i en meddelelse fra Adam Tam, der er administrerende direktør i HNA.

Ingram Micro blev grundlagt i 1979 og er en af verdens største distributører af computere, printere, scannere, konsoller, software og meget andet.

Selskabet har mere end 180.000 ansatte verden over.

Vejen ind i Kina

Ifølge Ingram Micros administrerende direktør, Alain Monié, vil handlen gøre det muligt for Ingram Micro at investere yderligere i teknologi og samtidig blive en del af en større organisation med "stor logistisk kapacitet og en høj tilstedeværelse i Kina."

Ikke mindst tilstedeværelsen i Kina er interessant for Ingram Micro, der ser store muligheder for øget vækst på det kinesiske marked.

Ifølge direktøren vil Ingram Micros ledelse blive siddende efter handlen er faldet på plads, ligesom der for tiden ikke er planer om at flytte selskabet ud af dets nuværende hovedkvarter i Californien.

Ingram Micro har selv i årevis arbejdet målrettet efter en opkøbsstrategi, der har ført til en lang række opkøb af mindre selskaber.

Det ventes, at opkøbet vil blive færdigggjort på den anden side af sommeren.

Handelen er angiveligt blevet godkendt af begge selskabers bestyrelser.

Læses lige nu

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job