Skæbnetime for Fona: Undgår konkurs med ny aftale - men stadig ekstremt usikker fremtid

Sø- og Handelsretten giver Fona en ny frist på seks måneder for, hvornår en redningsplan for den kriseramte elektronikkæde skal være på plads. Men så lang tid kommer der næppe til at gå.

Artikel top billede

Kreditorerne i det kriseramte Fona vil her til formiddag give grønt lys for at give firmaet en yderligere frist på seks måneder for, hvornår en rekonstruktion af den nødlidende butikskæde skal være klar.

Det forventer advokat Ole Borch, som siden 1. februar har stået i spidsen for forhandlingerne med kreditorer og mulige nye ejere og investorer i Fona.

Ole Borch har indkaldt kreditorerne til møde i dag i Sø- og Handelsretten i København.

Retten skal tage stilling til, om der er udsigt til at finde en løsning på Fonas krise. Er der flertal blandt kreditorerne for et ja til det spørgsmål, er der ifølge Ole Borch åbnet for at Sø- og Handelsretten kan forlænge tidsfristen for en løsning med helt op til seks måneder.

"Vi vil forklare retten, at vi har en plan for rekonstruktion. Så spørger dommeren, om der er nogen der stemmer imod. Det ved jeg ikke, om der er. Men jeg ved, at vi har stemmer nok (blandt kreditorerne, red.) til at planen bliver vedtaget," siger Ole Borch til Computerworld.

Forlængelsen af tidsfristen med et halvt år betyder dog ikke, at Fonas kreditorer og ansatte kommer til at svæve i uvished ret længe. Ole Borch holder dog fortsat kortene tæt til kroppen, når det gælder den præcise tidsplan for, hvornår den samlede plan for Fonas fremtid skal være endeligt på plads.

Læs mere om Fonas krise her:

Konkursen truer: Derfor er det gået helt galt for Fona

Allerede i sidste uge fik Fonas kreditorer en skriftlig orientering om situationen. Her fremgik det blandt andet, at der forhandles med to mulige købere, som er parat til at overtage større eller mindre dele af kæden.

Ifølge orienteringen har Fona i dag en negativ egenkapital på 40 millioner kroner. Samtidig taber selskabet løbende penge. De seneste 16 måneder har kæden desuden haft et underskud på omkring 50 millioner kroner, og derfor haster det med at finde en løsning.

Læs også:

Her er årsagen til Fonas betalingsstandsning - mindst to købere klar i kulissen

Fonas fremtid: Ingen vej uden om stor fyringsrunde

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen