Konkurrence: Vind den fede film "The Martian"

Da Ares 3-missionen i en nær fremtid må evakuere dens skrøbelige Mars-base efterlades holdets botaniker, Mark Watney. Det kaster Mark ud i en spændende og underholdende overlevelseskamp på den golde planet. Og nu kan du vinde filmen her.

Artikel top billede

Da Ares 3-missionen i en nær fremtid må evakuere dens skrøbelige Mars-base, efterlades holdets botaniker, Mark Watney.

Mark, spillet af Matt Damon, regnes for død af NASA. En vurdering han, efter at have taget nærmere kig på den efterladte base, ikke er helt uenig i.

Alligevel nægter Mark Watney at give op og ved lige dele videnskab og held får han etableret en - lille - mulighed for at holde sig i live på den fjendtlige planet, indtil hjælpen kommer.

Hvis den kommer.

Og hvis det ubarmhjertige klima på Mars og den elendige disko-musik, som ekspeditionen efterlod ved evakueringen, ikke får ram på ham inden.

Den spænding sammen med filmens opfindsomhed, Matt Damons underspillede humor i portrættet af den uheldige astronaut og de ekstremt flotte landskaber på Mars gør "The Martian" til en af de mest seværdige film om vores - måske - nære fremtid i rummet.

--

I forbindelse med at The Martian er udkommet på Blu-ray kan du nu deltage i konkurrencen om én af i alt tre kopier af filmen.

Alt hvad du skal gøre er at klikke på linket herunder, svare på et enkelt spørgsmål og så er du med i konkurrencen.

Vær med: Deltag i konkurrencen her

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamkoordinator til databaseteam

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S