Konkurrence: Vind den fede film "The Martian"

Da Ares 3-missionen i en nær fremtid må evakuere dens skrøbelige Mars-base efterlades holdets botaniker, Mark Watney. Det kaster Mark ud i en spændende og underholdende overlevelseskamp på den golde planet. Og nu kan du vinde filmen her.

Artikel top billede

Da Ares 3-missionen i en nær fremtid må evakuere dens skrøbelige Mars-base, efterlades holdets botaniker, Mark Watney.

Mark, spillet af Matt Damon, regnes for død af NASA. En vurdering han, efter at have taget nærmere kig på den efterladte base, ikke er helt uenig i.

Alligevel nægter Mark Watney at give op og ved lige dele videnskab og held får han etableret en - lille - mulighed for at holde sig i live på den fjendtlige planet, indtil hjælpen kommer.

Hvis den kommer.

Og hvis det ubarmhjertige klima på Mars og den elendige disko-musik, som ekspeditionen efterlod ved evakueringen, ikke får ram på ham inden.

Den spænding sammen med filmens opfindsomhed, Matt Damons underspillede humor i portrættet af den uheldige astronaut og de ekstremt flotte landskaber på Mars gør "The Martian" til en af de mest seværdige film om vores - måske - nære fremtid i rummet.

--

I forbindelse med at The Martian er udkommet på Blu-ray kan du nu deltage i konkurrencen om én af i alt tre kopier af filmen.

Alt hvad du skal gøre er at klikke på linket herunder, svare på et enkelt spørgsmål og så er du med i konkurrencen.

Vær med: Deltag i konkurrencen her

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Software Developer

    Københavnsområdet

    Københavns Universitet

    Identity management specialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S