Konkurrence: Vind den fede film "The Martian"

Da Ares 3-missionen i en nær fremtid må evakuere dens skrøbelige Mars-base efterlades holdets botaniker, Mark Watney. Det kaster Mark ud i en spændende og underholdende overlevelseskamp på den golde planet. Og nu kan du vinde filmen her.

Artikel top billede

Da Ares 3-missionen i en nær fremtid må evakuere dens skrøbelige Mars-base, efterlades holdets botaniker, Mark Watney.

Mark, spillet af Matt Damon, regnes for død af NASA. En vurdering han, efter at have taget nærmere kig på den efterladte base, ikke er helt uenig i.

Alligevel nægter Mark Watney at give op og ved lige dele videnskab og held får han etableret en - lille - mulighed for at holde sig i live på den fjendtlige planet, indtil hjælpen kommer.

Hvis den kommer.

Og hvis det ubarmhjertige klima på Mars og den elendige disko-musik, som ekspeditionen efterlod ved evakueringen, ikke får ram på ham inden.

Den spænding sammen med filmens opfindsomhed, Matt Damons underspillede humor i portrættet af den uheldige astronaut og de ekstremt flotte landskaber på Mars gør "The Martian" til en af de mest seværdige film om vores - måske - nære fremtid i rummet.

--

I forbindelse med at The Martian er udkommet på Blu-ray kan du nu deltage i konkurrencen om én af i alt tre kopier af filmen.

Alt hvad du skal gøre er at klikke på linket herunder, svare på et enkelt spørgsmål og så er du med i konkurrencen.

Vær med: Deltag i konkurrencen her

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS