Sikkerhedsanalytiker vil have dig til at tage stilling: "Skal jeg offentliggøre to millioner mistænkte for korruption og terror?"

Sikkerhedsmand vil have Reddit-brugere til at afgøre, om liste med over to millioner "højrisiko-individer" skal offentliggøres. Læs hans argumenter for og imod.

Artikel top billede

Det er ikke hver dag, man falder over en liste på mere end to millioner mistænkte forbrydere. Men det er den slags der sker, hvis man hedder Chris Vickery.
 
Chris Vickery er sikkerhedsanalytiker, og han har fået fingrene i en kopi af den såkaldte World-Check-database, som er en privat database over såkaldte højrisiko-individer og organisationer, som drives af det private firma Thomson Reuters.

Thomson Reuters beskriver selv databasen som "en global screenings løsning", som kunder kan købe adgang til for at sikre sig imod at handle med mistænkelige parter.

Chris Vickery har i et opslag på Reddit spurgt sidens brugere, om han skal offentliggøre listen eller ej.

Det kan virke som et mærkeligt tiltag, men der er mening i galskaben.

For måske er der brug for en debat, når mere end 300 offentlige myndigheder og 49 banker verden over køber sig adgang til en privat database over mistænkelige aktører.

"Som minimum vil det her starte en samtale om, hvorvidt det er fornuftigt at private aktører sammensætter lister, som bruges af offentlige myndigheder og banker," skriver Chris Vickery.

Han kridter endda selv banen op til debat med en pro et contra liste.

For at offentliggøre databasen:
- Der er uskyldige mennesker på listen, som fortjener at vide, at de står på listen.

- Listen er tilsyneladende sammensat ud fra offentligt tilgængelige data.

- Databasen er allerede tilgængelig for folk, som betaler Reuters Thomson for den.

Imod at offentliggøre databasen:
- Reelt skyldige parter kan blive advaret, hvis listen offentliggøres.

- Thomson Reuters advokater kan komme efter Chris Vickery.

- Chris Vickery har egentligt ikke noget imod Thomson Reuters.

- Uskyldige mennesker på listen vil få deres navn sat i forbindelse med kriminalitet i videre kredse end Thomson Reuters kunder.

Lad os vide i kommentarfeltet, om du mener, at Chris Vickery skal offentliggøre listen.

Læs også: Hovsa: Omstridt søgemaskine finder 87 millioner ubeskyttede ID-numre

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S