Her er den nye Playstation 4 Pro: Med 4K-support og bedre grafik

Sony har lanceret to nye Playstation-konsoller: Playstation Slim og Playstation Pro. Sidstnævnte byder på muligheden for at spille udvalgte spil i 4K-kvalitet.

Artikel top billede

Det blev til to nye Playstations ved onsdagens Sony-event, der blev overskygget af Apples store iPhone 7-lancering.

Den ene af de to modeller hedder Playstation Slim, og der er som navnet antyder tale om en mindre og tyndere version af den allerede velkendte Playstation 4. Og det var det.

Den anden nyhed er Playstation 4 Pro: En Playstation 4 med et moderniseret udseende, en hurtigere processor, bedre grafik og som ikke mindst understøtter spil i 4K-opløsning.

Der er her ikke tale om en helt ny konsol, men mere en opgradering af den tidligere Playstation 4 på samme måde, som Apples opgraderede iPhonen fra iPhone 6 til iPhone 6S.

4K-spil

Eksisterende Playstation 4-spil kan spilles på den nye Playstation 4 Pro, men visse spil vil blive afviklet i den flottere 4K-opløsning - hvis du altså ejer et 4K-fjernsyn. Derudover hæver PS4 Pro-konsollen frameraten til 60 fps i spil på de mere udbredte FullHD-fjernsyn.

Ud over en GPU med dobbelt så meget grafisk computerkraft (fra AMD's nye Polaris-serie) byder Playstation 4 Pro også på en 1 terabyte harddisk og muligheden for at vise visse spil i HDR-kvalitet. 

HDR står for High Dynamic Range, og det er en teknologi til at genskabe en mere korrekt farvegengivelse i det givne spil eller video - hvis altså dit fjernsyn kan vise HDR.

Ældre Playstation 4-konsoller vil modtage en opdatering i næste uge, så også de kan vise spil i HDR-kvalitet.

Læs også: Microsoft løfter sløret for næste års spillekonsol: 4K-spil, VR og vilde specifikationer

4K-video

Ud over 4K-opløsning og HDR i visse spil (heriblandt For Honor, Watch Dogs 2, Horizon Zero Dawn, Fifa 17 og Battlefield 1), kan Playstation 4 Pro også vise 4K-materiale fra blandt andet Netflix og YouTube, der begge snarligt kommer med en ny app til Pro-konsollen.

Måske overraskende kan Playstation 4 Pro ikke afspille 4K-Blue Ray-diske. Det har ellers været Sonys mål i livet at promovere Blue Ray-diske som fremtidens medie.

Playstation 4 Pro udkommer den 10 november til en pris på 300 euro - cirka 2.800 kroner før dansk moms.

Læs også: Apples nye iPhone 7 kommer til Danmark om ni dage: Den er vandafvisende og har et vildt kamera

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos