Tog blot 24 timer: Teenager hacker Apples nye iPhone 7

Apples iPhone 7 er mere sikker end nogensinde før, men alligevel har en 19-årig hacker haft held til at jailbreake telefonen. Det tog under et døgn.

Artikel top billede

På blot 24 timer har den 19-årige hacker Luca Todesco været i stand til at gennemføre et såkaldt jailbreak af Apples spritnye iPhone 7.

Det skriver det amerikanske tech-medie Motherboard, der oplyser, at Luca Todesco har fundet en række fejl i Apple-enheden, som han har udnyttet til at lave sit jailbreak. 

Læs også: Test: Du kan roligt købe en iPhone 7 Plus - også selv om Apples designafdeling må være faldet i søvn

Et jailbreak er et hack, der gør det muligt at tage fuld kontrol over en iPhone. Det betyder blandt andet, at det er muligt at installere tredjeparts apps, der ikke er godkendt af Apple.

Berygtet jailbreaker

Luca Tedesco er ifølge Motherboard kendt for at være en mester til at jailbreake iPhones.

Til det amerikanske techmedie oplyser han dog, at Apple med iPhone 7 og det nye styresystem iOS 10 har øget sikkerheden og dermed gjort det sværere at jailbreake en iPhone.

Alligevel tog det ham blot 24 timer at låse telefonen op:

"De (Apple, red) har helt sikkert gjort mit liv sværere," siger han til Motherboard og uddyber:

"iPhone 7 er et skridt i den rigtige retning. Men den er åbenlyst ikke 100 procent sikker - ligesom det heller ikke er tilfældet med andre ting."

Indtil videre holder Luca Todesco kortene tæt ind til kroppen, og vil ikke afsløre detaljer om, hvilke fejl han har udnyttet for at jailbreake telefonen.

Youtube-video beviser hack

Han har dog lagt en video på Youtube, der tilsyneladende dokumenterer hacket.

Her kan det ses, at han har installeret Cydia på sin iPhone.

Cydia er en slags uofficiel App Store, der kan installeres på jailbreakede iPhones, som gør det muligt at installere trejdeparts apps, der ikke er godkendt af Apple.

Jailbreak er mindre relevant

Jailbreaking var især populært, da de første iPhones i tidernes morgen kom på markedet, fordi det tillod brugerne af bryde de mange begrænsninger, som Apple havde lagt på telefonen.

Men i takt med, at Apples økosystem er blevet modnet er det blevet stadig mindre relevant for almindelige brugere at jailbreake deres iPhones.

Læs også: 
Her er anmeldernes dom over Apples nye iPhone 7


Mobilselskaber fraråder jailbreak af iPhone

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S